Facebook Spaces sanal gerçeklik uygulaması duyuruldu

Beta versiyonu duyurulan sanal gerçeklik uygulaması Facebook Spaces F8 2017 Konferansında tanıtıldı.

Facebook sanal gerçeklik uygulaması Facebook Spaces beta versiyonu, geliştiriciler için düzenlenen F8 2017 Konferansı'nda duyuruldu. ODTÜ Teknokent'teki geliştiricilerin de canlı olarak izlediği konferans, ABD'nin Kaliforniya eyaletinin San Jose şehrinde düzenlendi. Facebook Spaces isimli platformu tanıtan isim ise Facebook Sosyal Sanal Gerçeklik ekibinin başındaki isim Rachel Franklin oldu.

Kullanıcıların sanal ortamda etkileşim içinde olmasını sağlayan platformun Facebook tarafından oluşturulan ilk ürün olduğunu ifade eden Franklin, uygulamanın Oculus mağazasındaki erken erişim bölümünden indirilebileceği bilgisini paylaştı. Oculus Rift ve Touch adındaki özel gözlüklerle Facebook'taki video ve fotoğraf paylaşımlarının sanal gerçeklik platformunda göründüğünü belirten Franklin, Facebook Spaces ile kullanıcıların üç boyutlu nesneler çizebildiği gibi, fotoğraf ve video da paylaşabildiklerini dile getirdi. Facebook'un yeni platformu sayesinde kullanıcılar ayrıca Messenger video ile arkadaşlarıyla görüntülü arama da yapabiliyor.

Facebook CEO'su Mark Zuckerberg ise artırılmış gerçekliğin önemine değindiğini konuşmasında, bu teknolojinin Facebook'a yüklenen fotoğraflarda üç boyutlu efekt uygulamayı da mümkün hale getirdiğini ifade etti. Zuckerberg, şu ana kadar artırılmış gerçeklik platformunu kimsenin geliştirmediğine dikkat çekerek, bir sunum yaptı ve selfie eklenebilen kamera efektlerini gösterdi.

Cep telefonu kamerasını ilk artırılmış gerçeklik platformuna dönüştürülmesini sağlayacaklarını belirten Zuckerberg, kendi efektlerini oluşturabilecek kullanıcıların bu platformdaki efekt havuzunda farklı kültürlere ait binlerce efekt bulacaklarını kaydetti. Beta sürümün hazır olduğunu ve ek olarak Messenger ve Facebook uygulamalarına artırılmış gerçeklik teknolojisinin dahil edilmesinin planlandığını belirten Zuckerberg, yakın gelecekte video ve canlı yayınlara dijital nesnelerin yerleştirilmesinin yaygınlaşmasının mümkün olduğunu ifade etti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *