Facebook’tan dikkat çekecek yasaklama!

Facebook, platformda reklam ve dezenformasyon şeffaflığı araştırması yapan bir grup akademisyenin bireysel hesaplarını yasakladı.

Facebook, platformda reklam şeffaflığını ve yanlış bilgileri araştıran akademisyenlerin kişisel hesaplarını yasakladı. Facebook grubun kullanıcı verilerini izinsiz araştırarak hizmet ilkelerini ihlal ettiğini söyleyen akademisyenler, platformdaki sorunları ifşa ettikleri için susturulduklarını açıkladılar.

Facebook’taki siyasi reklamların kökenini ve yayılmasını incelemek için oluşturulan bir projenin parçası olan akademisyenler, Mayıs ayında yazılan bir blog yazısında amaçlarını siyasi reklamlar için kimlerin para ödediğini ve nasıl hedef alındıklarını ortaya çıkarmak olarak ifade etti. Facebook’un siyasi reklamları doğrulamadığı için platformda dezenformasyonun yayıldığı ise araştırmanın konusuydu.

Araştırmacılar, çalışmalarına yardımcı olmak için kullanıcılara hangi siyasi reklamların gösterildiğine ve bu reklamların neden onlara hedeflendiğine ilişkin verileri otomatik olarak toplayan bir tarayıcı eklentisi oluşturuldu ve Web sitesine göre eklenti, kullanıcı adı, Facebook kimlik numarası ya da arkadaş listesi dahil olmak üzere kişisel olarak tanımlayıcı hiçbir bilgi toplayamadığını belirttiler.

Oluşturulan tarayıcı tarafından toplanılan veriler sonrasında, bilgileri Facebook platformundaki eğilimleri ve sorunları ortaya çıkarmak için kullanılan araştırmacılara ve gazetecilere kamuya açık hale getirildi. Doğrudan bu çalışma sonucunda çıkan hikayeler arasında Facebook’un bazı siyasi reklamlar için kim tarafından ödeme yaptığını ifşa etmemesi ve gelen yanlış bilgilerin ne kadar ilgi çekici olduğu bulunuyor. Diğer yandan konu hakkında açıklama yapan Facebook, ihtiyaç duydukları verileri doğrudan sağlayarak araştırmacılara tekrar tekrar çalışmayı teklif ettiğini ve daha önce grubu siteden yasaklayabileceğini belirtti.

Facebook 4 Şubat 2004 tarihinde Mark Zuckerberg tarafından kuruldu. 2 sene içerisinde büyük bir çıkış yakalayan Facebook, adını tüm dünyaya eğlenceli bir sosyal medya platformu olarak duyurdu. Günümüzde ise insanlar için olmazsa olmazlardan biri haline gelmiştir. Platform kullanıcılarından tüm özellikleri için herhangi bir ücret almamaktadır.

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *