Facebook’tan yeni özellik! Yalan haber butonu

Dünyaca ünlü sosyal mesajlaşma devi Facebook, bazı kullanıcılar ve siteler tarafından yayımlanarak yayılması sağlanan yalan haberlerle ilgili yeni bir önlem almaya hazırlanıyor.

ABD’nin başkanlık seçimlerinin yapıldığı dönemde sosyal medya devi Facebook üzerinden yapılan yalan haberlere büyük tepki yağdı. Eleştirilere mağruz kalan Facebook yönetimi, artık kullanıcıların yalan haberleri engelleyerek durumu yetkililere hızlıca bildirebilmeleri amacıyla yeni bir fonksiyon geliştirdi.

Konu hakkında açıklamada bulunan Facebook başkan yardımcısı Mosseri, bir haber yada yazı içerisinde bulunan verilerin doğruluk kontrolü için konusunda uzmanlaşmış, güvenilir uluslararası düzeyde görev yapan şirketlerle çalışacaklarını ifade etti. Mosseri henüz test aşamasında olan bu fonksiyonun kullanımında kullanıcıların yalan haberi fark edince ‘Yalan Haber’ butonunu işaretleyerek bildirimde bulunabileceklerini belirtti.

Belirli bir oranda yalan haber olarak işaretlenen içerikler, Poynter Enstitüsü'nün Uluslararası Veri Kontrol Ağı bünyesinde incelenerek, kurumdan doğru olduğuna dair onay alamadığı takdirde Facebook'tan silinmeyecek ancak, haberin hemen altında yer alacak olan şüpheli uyarısı ile yayımlanmaya devam edecek.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *