Facebook’un 2016 İnternet Savunma Ödülü Türk bir öğrencinin oldu

Dünya devi Facebook her yıl olduğu gibi bu yılda düzenlediği İnternet Savunma Ödülü’nün sahibi bir Türk öğrenci oldu. Ege Üniversitesi’nden Erdem Alkım ve çalışmalarına katkı sağlayan arkadaşları ödülü almaya hak kazandı.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Facebook ve USENIX ortak bir çalışma ile düzenledikleri 2016 Internet Defense Prize (İnternet Savunma Ödülü) sahiplerine teslim edildi. Bu yılki ödülü kazananlar arasında Ege Üniversitesi’nde öğretim gören bir Türk de bulunuyor. 2014 yılından bu yana düzenlenen Internet Defense Prize yarışmasında katılımcılar internet ortamını kullanıcılar için daha güvenli bir hale getirmeye çalışıyor. Ödülün sahibi olan yarışmacılar aynı zamanda 100,000 dolarlık para ödülünü almaya da hak kazanıyor.

Bu yıl (2016) Ege Üniversitesi Matematik Bölümü Bilgisayar Bilimleri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Urfat Nuriyev'in doktora öğrencilerinden Erdem Alkım, Centrum Wiskunde & Informatica'dan Leo Ducas, Infineon Technologies AG'den Thomas Pöppelmann ve Radboud Üniversitesinden Peter Schwabe ile ortak yaptığı çalışmayla ödülü almaya hak kazandılar.

Konuya ile ilgili Anadolu Ajansı'na açıklama yapan Prof. Dr. Urfat Nuriyev, kuantum bilgisayarlarının üretilmesiyle kullanılan şifreleme yöntemlerinin dayandığı temel problemlerin rahatlıkla çözülebilecek olmasının, bilim insanlarını farklı temellere dayanan güvenlik sistemleri üzerinde çalışmaya sevk ettiğini kaydetti.

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *