Facebook'un yeni özelliği çok tartışılacak

İnsanların anlık olarak yapılan paylaşımlara verdiği tepkileri ölçmek isteyen Facebook'un izinsiz kamera erişimiyle duyguları öğrenmek için patent aldığı ileri sürüldü.

Her geçen gün bir yeniliğe imza atmasıyla bilinen sosyal ağların başını çeken Facebook, bu kez de insanların özeline tamamen girme eğilimine doğru yöneleceğe benziyor.

Facebook için gelen son iddia ise ilerleyen zamanlarda insanların duygularını öğrenmek ve bu duyguları kullanmak için kullanıcılardan izin yetkisi almaksızın bilgisayar, tablet ve telefonlarındaki kameralarına erişim sağlayacağı yönünde oldu.

2015 yılında Mark Zuckerberg tarafından alınmış olan sosyal ağ Facebook, bu aşamadan sonra ön kamerayı açıp insanların duygularının ve ruha halinin anlaşılabileceği bir patent aldığı söylentileri yayılmıştı. Söz konusu patent,

Facebook’ta yapılan bir paylaşımı gördüğünüz zamanki yüz ifadelerinizi, sizden izin almadan habersizce kameranızı açıp duygunuzu analiz etmeyi sağlayacak. Bu da sizin hangi içeriklere ne tepkiler verdiğinizi ortaya çıkaracak.

Şu ana kadar gelen bilgilerde herhangi bir izin olup olmadığı tam olarak netleşmezken, konu hakkında ortaya atılan iddialara göre Facebook bu teknolojisini test etmeye başlamış olabilir. Şu anda hali hazırda buna benzer bir uygulama zaten Facebook’ta mevcut durumda. Uygulamanın selfie çekimi esnasında uygulanan emoji lerine göre yüz analiziniz yapılarak en uygun emojilerin ortaya çıkarılması sağlanıyor ki Facebook bunun da patentini daha önce almıştı.

Bu özelliğin insanlar üzerinde nasıl bir tepki oluşturacağı henüz ortaya çıkmadı ancak konu hakkında kişisel verilerin sıkça tehdit edildiği bir sanal ortamda insanların hangi anda, nasıl bir durumda fotoğrafının çekileceğini bilememesi, çok olumsuz sonuçlar da doğurabilecek gibi görünüyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *