Falcon 9 NASA'dan başarıyla fırlatıldı

NASA'nın tarihi Kennedy Uzay Merkezi Kalkış Kompleksi 39'dan kalkışı dün iptal edilen Falcon 9, bugün başarılı bir şekilde uzaya fırlatıldı.

Mazisi 1969 yılındaki büyük yolculuğuna uzanan Kennedy Kalkış Kompleksi 39'dan yine önemli bir uzay aracı uzaya gönderildi. Önümüzdeki yıl astronotların da uzaya gönderileceği fırlatma rampasından Falcon 9 adlı taşıyıcı roket Dragon adlı uzay aracını Uluslararası Uzay İstasyonu'na malzeme ve araştırma ekipmanı bırakmak üzere taşıyor.

1969 yılında Neil Armstrong ve arkadaşlarını Ay'a taşıyan Satürn V roketinin fırlatılması nedeniyle NASA'nın tarihi öneme sahip rampası Kennedy Kalkış Kompleksi 39'dan Falcon 9 bugün fırlatıldı.

Önceki gün tam fırlatılmak üzereyken bir hata tespit edilen ve fırlatılmasına saniyeler kalmışken kalkışı durdurulan Falcon 9 roketi giderilen arızasının ardından bugün başarıyla fırlatıldı ve uzay yolculuğuna başladı.
Falcon 9 roketi taşıdığı Dragon adlı uzay aracını Uluslararası Uzay İstasyonuna götürüyor. Dragon uzay aracının içerisinde Uluslararası Uzay İstasyonu'na araştırma cihazları ve ikmal maddesi bulunuyor. Dragon yaklaşık 2,5 tonluk malzeme bulunduruyor.
SpaceX adlı firma tarafından  2014 yılında NASA’dan 20 yıllığına kiralanan kalkış kompleksi 39 adı verilen rampadan gelecek yıl uzaya astronot gönderilmesi planlanıyor. SpaceX tarafından önümüzdeki yılın programında yer alan gönderme programında uzaya kaç astronotun gönderileceği ise henüz açıklanmadı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *