Farelerde denenen ilaç hafıza kaybını önlemeyi başardı

Beyinde hasar oluşmuş fareler üzerinde denenen yeni bir ilacın başarıya ulaştığını belirten bilim adamları hafıza ve öğrenme yetilerini geri kazanmaya başlayan farelerin deney sonucunda hafıza kaybının tamamen giderildiğini ifade ettiler.

Dünya çapında insan hayatının uzaması ve yaşanan hastalıklar konusunda birçok araştırma ve deney yapılmaya devam ediyor. Bu deneylerin özellikle farelerin üzerinde denenerek insan sağlığının iyileştirilmesi konusunda ciddi adımlar atılıyor. Yapılan son çalışmalardan birinde, bilim adamları, farelerdeki travmatik beyin yaralanmasının ve insan beyninde oluşturduğu hafıza kaybının tamamen önüne geçildiği sonucu alındığı ifade edildi.

The Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayımlanan araştırmada, San Francisco California Üniversitesinde görevli olan bilim adamları, 2013 yılında keşfedilerek uzun yıllardır üzerinde çalıştıkları ISRIB adlı ilacın, beyin hasarı oluşmuş farelerde öğrenme ve hatırlama yetilerini iyileştirerek geri getirdiğini buldular.

Lokalize beyin hasarı denen,  günlük hayatı sürdürürken kullandığımız uzamsal hafızada sorunlara yol açmasını engelleyen ilacın lokalize beyin hasarı ve tüm beyni etkileyen beyin sarsıntısı hasarının etkilerini iyileştirmede etkili olduğunu keşfetti.
Araştırmacılar, ilacın hasarın oluşmasından 1 ay sonra bile etkili olduğunu belirlerken,  Susannah Rosi, yaptığı açıklamada, beyninde bu tür hasar oluşan hayvanların, genellikle öğrenme yetilerini eskisi kadar iyi kullanamadıklarını belirtti.

İlacı keşfeden bilim adamı Peter Walter, "ISRIB'ın beyinde hasar görmüş bellek devrelerini onaran bir kısmı ortaya çıkardığına inanıyoruz." dedi. Rosi ve Walter, ISRIB'ın travmatik beyin hasarı oluşmuş insanlarda denenmesinden önce farelerde araştırmalarını sürdüreceklerini bildirdi.

 

ABD Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) verilerine gör her yıl 2 milyon Amerikalı travmatik beyin yaralanması yaşarken, 52 bin kişi bu yaralanmaların yol açtığı sebeplerle hayatını kaybediyor. Beyin yaralanmaları denen rahatsızlıkların, Alzheimer ve yaşa bağlı hafıza kaybının en önemli nedenleri arasında yer aldığı ifade ediliyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *