» 
»
 

Farkında olmadığınız vergi borcunuz olabilir

Haberiniz olmadan askerlik parası, trafik, nüfus cezası ya da seçim cezaları gibi borçlarınızın çıkabileceğini belirten Gelir İdaresi Başkanı Adnan Ertürk, borçların sorgulamasının gib.gov.tr adresinden ya da mobil uygulamadan yapıldığını ifade etti.

Gelir İdaresi Başkanı Adnan Ertürk, milyonlarca vatandaşa vergi borcu uyarısı yaptı. Vatandaşların farkında olmadan vergi borcu gibi borçlarının olabileceğini belirtti. Genellikle vergi borcu, askerlik parası, trafik, nüfus cezası veya seçim cezası gibi cezaların takip edilmemesinden dolayı, kişinin borcunun olmadığını düşündüklerini fakat aklına geldiği zamanlarda sıklıkla ceza sorgulamasının yapılması gerektiğini dile getirdi. Ceza sorgulaması için ise gib.gov.tr adresinin ziyaret edilmesi gerekiyor.

Öte yandan Gelir İdaresi Başkanı Ertürk, vergi borcu yapılanması için son günün 31 Ekim olduğunu, vatandaşların bu konuda hassas olmaları gerektiğini ifade ediyor. Vergi borcu yapılandırmasında, zoraki ya da korkutan bir yönlendirme gibi bir durumun söz konusu olmadığı vurgulanarak, mükelleflerin vatandaşların kendi isteği ile katılması ve başvurması gerektiğini söyledi. Ertürk, vergi ziyanına sebep olabilecek iş ve işlemlerin takip edilmesi gerektiğini ve vatandaşların kanun ile kendilerini koruma altına almaları gerektiğini belirtti.

MTV (Motorlu Taşıtlar Vergisi) ve trafik cezası borçlarında aşırı sayıda başvuru aldıklarını söyleyen Ertürk, vergi borçlarına yönelik sürecin sonrasında Kasım-Aralık aylarında Barlık Barışı'nın tanıtımı için kampanya yürütüleceğini ve son başvuru tarihinin 31 Aralık olduğunu dile getirdi. Peşin ödemelerin vatandaşlara avantajı olduğunu vurgulayan Ertürk, vatandaşları peşin ödeme hükümlerinden yararlanmalarına davet ettiğini ifade etti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *