» 
 

Fason üreticiye çocuk işçi hususunda uyarı!

Çalışma Bakanlığı, hazır giyim ve konfeksiyon sektörünü çocuk işçiler konusunda uyardı. Sektörde 15 yaşını doldurmamış olan çocukların çalıştırması yasaklanmıştır. Bu nedenle yasaya uymayanlara 1.560 TL cezai işlem uygulanır.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, çocuk işçiliği önlemek amacıyla yapılan denetimleri sıklaştırdı. Özellikle de hazır giyim ve konfeksiyon sektöründe yaygın olduğu belirlenen sorunlar hususunda ihracatçı birliklerinden firmalara kadar kesimlere uyarı yapıldı. Konfeksiyon sektöründe 15 yaşını doldurmamış çocukların çalıştırılması yasaktır. 15 yaşını tamamlayan fakat 18 yaşını tamamlamamış olanların ise mevzuatta belirtilen çalışma süreleri ve iş güvenliğine dair koruyucu tedbirler alınmak şartı ile çalıştırılabilir.

Ana tedarikçilerde çocuk işçiliği hususunda gösterilen hassasiyetin fason üretim zincirinde de aynı şekilde gösterilmesi gerektiği, sigortalı işe giriş bildirgesinin verilmediği tespit edilirse, her bir sigortalı için aylık asgari ücretin iki katı tutarında ceza öngörülür. Eğer bu hata bir sene içerisinde tekrarlanırsa, her bir bildirge için asgari ücretin 5 katı yaptırım uygulanıyor.

8 saatlik çalışma günü için 1 saat dinlenme arası verilmesi gerekiyor. Eğer bu süre tanınmaz ise verilecek ceza ise bin 560 TL olacak. Eğer ücretler ödenmez yada ektik ödeme yapılırsa, her işçi için her ay 161 TL ceza kesilecek. Genç işçilerin sağlık gözetimlerinin 6 ayda bir yaptırılmaması sağlık, güvenlik riskleri ve koruyucu tedbirler hakkında bilgilendirilmemesi halinde ceza bin 301 TL olarak uygulanacak.

Çocukları çalışma yaşına ya da çalıştırma yasasına aykırı davranıldığının tespiti halinde ise bin 560 TL ceza veriliyor. Çalışma izni olmadan çalıştırılan her yabancı için 8 bin 748 TL ceza kesiliyor. Genç işçileri gece çalıştırmak ceya ilgili yasaklara uymayanlara ise bin 560 TL ceza verilecek.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *