Fas'ta insanlığın 300 bin yıllık kalıntıları bulundu

İnsanoğlunun geçmişine ait en eski kalıntılarından birinin Fas'ta bulunduğu bildirildi.

Fas Kültür ve İletişim Bakanlığından konu ile ilgili olarak bir açıklama yapıldı. Faslı bilim insanıı ve araştırmacı Abdulvahid bin Nasır ve Alman araştırmacı Jan Jack Yublan’ın kurmuş olduğu uluslararası bir arkeoloji ekibinin Fas’ın Yusufiye bölgesi kırsalında yer alan Cebel İhud köyü yakınlarında yaptıkları kazı çalışmaları sırasında Homo sapiense ait iskelet kalıntılarına rastlandığı ifade edilirken konunun teyit edilmesi amacıyla yeni bir çalışmanın da gündemde olduğu belirtildi.

Yapılan çalışmalarda bulunan iskelet kalıntılarının tahmini olarak300 bin yıllık bir geçmişe sahip olduğu belirtilirken açıklamanın devamında, yapılan testler sonucunda kalıntıların şimdiye kadar keşfedilen en eski insan kalıntıları olduğuna dair bulguların genişletilmiş bir araştırmayla netleşeceği belirtiliyor.

Şu anki zaman dilimine kadar yapılan araştırmalarda en eski kalıntılar 100 bin yıllık bir tarihe sahip olarak kayıtlara geçerken, Fas’ta yakın zamanda keşfedilen bu kalıntılara ilişkin bilimseli makalenin 8 Mayıs 2017 tarihinde Almanya’da çıkan bir dergide yayımlandığı aktarıldı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *