» 
»
 

Fatih Terim'den yabancı kontenjanı açıklaması

Türkiye Futbol Direktörü ve Milli Takımlar Teknik Sorumlusu Fatih Terim Finlandiya maçı öncesi yabancı oyuncu kontenjanı ile ilgili resti çekti ve “Kadroyu isterseniz 28 Türk le yapın”dedi.

Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim oyuncu İsmail Köybaşı, Olcay Şahan ve Deniz Türünç ile Finlandiya ile oynayacağımız maç öncesi basın açıklamasında bulundu. Finlandiya maçının zor geçeceğini belirten Terim sakin olmamız gerektiğini, defansı organize bir takıma karşı oynayacaklarını, çok dikkatli olmaları gerektiğini belirtti. Terim şöyle konuştu: “Önümüzdeki maçlardan 6 puan çıkartırsak İzlanda ve Hırvatiktan ile içerde oynayacağız. 11 puan bizi ikinci sıraya taşıyabilir. Önümüzdeki sezon Hollanda, İzlanda ve Çek maçları final niteliğindeki maçlardır. Bu maçlarda arzu edilen milli takımı görmek istiyorum. Kaybettiğimiz puanları telafi etmemiz gerekiyor.”dedi. Hücum futbolu oynattıklarını belirten tecrübeli teknik adam “Kağıt üstünde İzlanda maçı kaybımız normal diye düşünüyorum. Ukrayna’yı hesaba katmadık. 20 maçta 2 kaybımız infial ortamı yarattı. Ben 90’lı yıllardan bu yana takımıma hep hücum futbolu oynattım.” Şeklinde konuştu.

İSTEKLİ BİR TAKIMIMIZ VAR. BİR DE BASIN FAKTÖRÜ

Finlandiya maçının kadrosuna değinen Terim takımın kadrosunu şekillendirdiğini Yeni oyuncuları bulmaları gerektiğini ifade etti. İstekli bir kadro yapısına sahip olduklarını söyledi ve basına sitemde bulundu. “Basın seyrettiği zaman antremanı sürekli aynı 11 ile oynatmamak gerekiyor” dedi.

ONLARDA JÜBİLE, BİZDE KABAHAT

Podolski’ye yapılan jübile konusu için ise Fatih Terim “Bülent ve Tugay’ı ödüllendirdik. Her zaman vefayı görüyoruz ve karşılığını veriyoruz. Fiorentina dan bana bir davet geldi. Onu herkesin okumasını isterim. Hiçbir zaman süslü yazılara yer verilmemiştir. Sen bizim kahramanımızsın diyorlar. Bu konuda Türkiye bu eksikliği yaşıyor. Bunu her alana yaymamız lazım. Bizde durum daha farklı bizde de kabahat var. Bunu başlatmamız lazım.” İfadelerini kullandı.

“EURO2024’Ü ALIRSAK DİREK GİDERİZ”

Terim konuşmasını şöyle sürdürdü: “Euro2024’ü çok istiyoruz. İnşaallah alırız. Biz bunu hak ediyoruz. Biz de 30 tane stat projesi varken, Brezilya, Avrupa şampiyonasını birer tane stat yaparak Fransa organize ettirdi. Biz tesis olarak çok iyiyiz.

YABANCI KURALINI 4 SENE OLARAK AÇIKLADIK

Yabancı kuralına da açıklama getiren Terim: “Yabancı kuralı konusunun teklifini ben verdim. Bulunduğum konum Milli Takımlar. Bugün Dünya şampiyonu Almanya’da 9 tane diğer ülkelerden oyuncular var. Biz bunu da kullanmıyoruz. Biz büyük bir araştırma yaptık ve bunu da başkana sunduk. Kendi ülkemizin her türlü şartlarını inceledik. . Bizim sistemimizde 14 Türk mecburi, bir kadro içerisinde 15-21 arasında oyuncu olacak dedik.  Türk Milli Takımı, yabancı serbesti başladıktan sonra Avrupa şampiyonasına gitmiştir. Biz bu kuralı da 4 sene olarak açıkladık, kurallar hemen kaldırılamaz, değiştirilemez. Eskiden 6+2'de Türk futbolcular da içeride kalmak için düşünüyordu ama bugün daha farklı şeyler var. Emre dışarıda, Arda dışarıda, Enes dışarıda. Ben yabancı kuralının, Türk futbolcunun korunması için yapıldığını, bu yönde kararların devam etmesini savunuyorum”

28 TÜRK OYUNCUYLA OYNAYIN

Yerli oyuncuyu oynatmak isteyenin oynatabileceğini de ifade eden Terim “Bizim açıklamamızda 2018-2019’da bu proje bitiyor. İstemezseniz yabancı oyuncu almayın 28 Türk futbolcuyla kadroyu yapın ve oynatın. Zorunluluk yok.

ALTYAPI SIKINTILI

Altyapı da yatırım ve eğitimin olmadığını belirten Terim: “Yatırım yok, eğitim yok ve en önemlisi de sahanız yok. Bunları düzeltmeye çalışıyoruz. Almanya, Hollanda ve Avusturya’nın en azından kulüp altyapıları değil de ülke altyapıları buna müsait. . Ben milli takımda başarısız olduğum hiçbir dönemde yabancı kuralını öne çıkartmadım. İsteyen yabancı transferi yapmayabilir" diye konuştu.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *