» 
»
 

Fatma Betül Sayan Kaya'nın aracı Hollanda'da durduruldu!

Bakan Kaya'nın içinde bulunduğu aracın Hollanda'da durdurulduğunu ifade eden Türkiye'nin Rotterdam Başkonsolosu Sadin Ayyıldız, kendisinin de yanına gitmesine izin verilmediğini açıkladı. Türkiye'den de karşı hamleler geliyor. Ankara'daki Hollanda Büyükelçiliğine ve İstanbul Başkonsolosluğuna giden yollar kapatıldı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'nın aracının Hollanda'da durdurulduğunu belirten Türkiye'nin Rotterdam Başkonsolosu Sadin Ayyıldız, Bakan Kaya'nın yanına gitmek istediğini ancak kendisine de müsaade edilmediğini bildirdi. Hollanda'nın kararını protesto eden Türklerin bulunduğu Başkonsolosluk binası önüne çıkan Ayyıldız, bina etrafındaki kaldırımın polis barikatıyla çevrildiğini görünce binaya geri döndü. Bakan Kaya'nın aracının tam olarak nerede durdurulduğunu bilmediğini belirten Başkonsolos Ayyıldız, göstericilerin de yanına gidemedi.

Polisin konsolosluk çevresinde aldığı önlemler sürerken, etraftaki Türklerin İstiklal Marşı okuyarak tepkilerini gösterdikleri belirtildi. AA ve TRT ekiplerinin aracı da Hollanda'ya geçtikleri sırada durdurulmuş ve bir saatlik sorgunun ardından bir an önce Hollanda'yı terk etmeleri ve Almanya'ya geri dönmeleri istenmişti.

Fatma Betül Sayan Kaya ise bir televizyon kanalına bağlanarak yaptığı açıklamalarda konsolosluğun 20-30 metre ilerisinde bulunduklarını ancak oraya gitmesine izin verilmediğini bildirdi. Bini aşkın vatandaşımızın konsolosluk yakınında olduğunu belirten Bakan Kaya, Avrupa'daki vatandaşlarla buluşmaya geldiklerini ancak Türkiye düşmanı terör örgütlerine her türlü gösteri hakkı verilirken kendilerine referandum için vatandaşları bilgilendirme hakkının tanınmadığını ifade etti.

Türkiye'den sert karşılık

Türkiye'den de bu yapılanlara karşılık verileceği belirtilmişti. Gelen son dakika bilgilerine göre Ankara'daki Hollanda Büyükelçiliği'ne ve İstanbul'daki Başkonsolosluğu'na giden yollar kapatıldı. Ayrıca izinde olan Hollanda Büyükelçisi'nin bir süre Türkiye'ye gelmemesi istendi. Dışişleri Bakanlığı Hollanda ile ilgili internet sitesinden açıklama yaptı.

Dışişleri Bakanlığı'nın Hollanda açıklaması

Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun Hollanda’da yaşayan Türk toplumuyla ve diplomatik temsilcilerimizle biraraya gelmek üzere bugün (11 Mart) Hollanda’ya yapacağı ziyaret Hollanda hükümetinin çeşitli engellemeleri sonucunda son anda iptal edilmiştir.

Hollanda Hükümeti bu süreçte en başından itibaren diplomatik teamüllere yakışmayan bir tutum izlemiş, ziyareti engellemek için her yola başvurmuştur. Hollanda makamlarının talebine uygun şekilde toplantının Rotterdam yerine Lahey Büyükelçiliğimiz konutunda yapılması tarafımızdan kabul edilmiş olmasına rağmen bu sefer de bir diplomatik misyonda toplantıya katılacakların listesini talep etmek gibi kabul edilemez isteklerini kabul etmeyince Hollanda makamları Sayın Dışişleri Bakanımıza verilen uçuş iznini bugün öğlen saatlerinde iptal etmişlerdir.

Türkiye ve Hollanda 405 yıldır diplomatik ilişkileri kesintisiz süren dost ve müttefik iki ülkedir. Bu dört asrı aşan süreçte iki ülke birbirine karşı hiçbir dönemde düşmanca tavır içinde bulunmamıştır. Köklü diplomatik ilişkilerimizde maruz kaldığımız bu kabul edilemez ve tehlikeli uygulamanın utancı ve sorumluluğu tamamen Hollanda hükümetine aittir. Bu hasmane tutumu ve önyargılı zihniyeti kınıyoruz.

Demokrasi ve özgürlüklere bağlılığını her vesileyle vurgulayan Hollanda makamlarının bu tavrı, Hollanda’daki Türk toplumunun demokratik haklarına ve onuruna yönelik bir tacizdir. Hollanda hükümeti çıkardığı engellerle ülkede yaşayan yarım milyona yakın vatandaşımızı rehin almaya, en temel demokratik haklarından mahrum etmeye çalışmıştır. Hollanda Türk toplumuna sahip çıktığını her zaman tarafımıza vurgulayan Hollanda makamlarının Türk toplumu üyelerinin yapacağı barışçıl bir toplantıyı kamu düzeninin bozulabileceği gibi gerekçelerle engellemek istemeleri ne kadar aciz ve korkak bir tutum içinde olduklarının göstergesidir. Şu bilinmelidir ki hiçbir güç vatandaşlarımızla aramızdaki hukuki, insani ve gönül bağını koparamayacaktır.

Hollanda hükümeti demokratik ve diplomatik teamüllere sığmayan bu vahim tedbiri tamamen iç politika saikleriyle almıştır. İslam ve yabancı düşmanı, ırkçı ve popülist bir siyasi parti ve liderini tatmin için alınan bu baskıcı tedbirlerin ardından bahsekonu parti liderinin yaptığı açıklamalar, bu kararların arkasında kimin olduğunu açıkça göstermektedir. Türkiye ve Hollanda Türk toplumu, Hollanda'daki bazı etnik ve dini grupların sayısının azaltılmasından, camilerin bombalanmasından bahseden bir siyasi harekete Hollanda hükümeti tarafından verilen tavizlere kurban edilemeyecek kadar büyük ve güçlüdür. Bu durum, Avrupa değerlerine ve demokrasiye inanan Hollanda ve Avrupa halkları için açık bir tehdit teşkil etmektedir.

Hollanda hükümetinin bu kararını protesto etmek üzere, Hollanda’nın Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı bugün Bakanlığımıza çağrılmıştır. Halen izinli olarak Türkiye dışında bulunan Hollanda Büyükelçisinin bir müddet görevine dönmesini arzu etmediğimiz bildirilmiştir. Türkiye ve Hollanda Türk toplumuna karşı alınan bu vahim kararın, Hollanda'yla diplomatik, siyasi, ekonomik ve diğer alanlardaki ilişkilerimiz açısından ciddi sonuçlar doğuracağı Hollandalı muhataplarımıza ifade edilmiştir.

Hollanda halkıyla kadim dostluğumuza zarar vermeyecek şekilde, uygun göreceğimiz karşılıkları vereceğimizi kamuoyuna saygıyla duyururuz.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *