» 
»
 

Fatura ödeme sistemi ile vatandaşların kredi kartlarını kopyaladılar

Kredi kartı sahiplerinin bilgileri dışında kartlardan 200 bin adet fatura ödedikleri belirlenen 4 zanlı Antalya merkezli yürütülen soruşturma kapsamında yakalandı.

6 ay boyunca zanlıları fiziki ve teknik takibe alan Antalya Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, vatandaşların kredi kartlarındaki bilgileri kullanarak haberleri olmaksızın fatura ödemesi yaptıkları iddia edilen 4 zanlıyı gözaltına aldı. Zanlılar Antalya, Bursa ve Artvin'de yakalandı. Poliste ifadeleri alınan zanlılar adliyeye sevk edildi. 4 zanlıdan 3'ü tutuklanırken bir zanlı tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Zanlıların farklı illerden komisyon karşılığında fatura ödeme merkezleriyle anlaşarak kurdukları sistem üzerinden faturalarını kredi kartlarıyla ödeyen vatandaşların bilgilerini IVR denilen sesli yanıt sistemi ile ele geçirdikleri iddia edildi. Evlerinde ve işyerlerinde arama yapılan zanlıların çok sayıda fatura ödeme dekontu dijital materyali ele geçirildi. Bu dijital materyallerde ise 35 bin kişiye aile kredi kartı bilgisinin bulunduğu belirlendi.

İki şirket kuran zanlıların bunlar üzerinden 200 bin fatura ödeme işlemi gerçekleştirdikleri, ödenen fatura toplamının ise 75 milyon lira olduğu tespit edildi. Polis ekipleri ise bu tutarının ne kadarının başkalarının kredi kartlarından çekildiğini tespit etmeye çalışıyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *