» 
 

Faturasız hat vergi iadesi süreci ile geri ödemeler başlatılıyor

Faturasız hat abonelerine müjde niteliğinde bir haber gündeme geldi. Milyonlarca faturasız hat sahibinin mobil internet nedeniyle ödedikleri fazla vergiler geri verilecek. Faturalı hat sahipleri için böyle bir geri ödeme ise söz konusu değil.

Gelir İdaresi Başkanlığı'nın (GİB) geçtiğimiz ay Resmi Gazete’de yayımlanan Özel İletişim Vergisi Genel Tebliği’ne göre, Maliye Bakanlığı tarafından fazladan kesilen vergi miktarı Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom GSM operatörlerine geri ödenecek. Yapılacak olan geri ödeme ise mobil hat abonelerine yansıtılacak. Alınan bilgilere göre, Maliye Bakanlığı Özel İletişim Vergisi olarak hangi amaçla kullanıldığına bakılmaksızın yapılan her yükleme üzerinden yüzde 25 oranında vergi kesiyordu ancak konuşma, mesajlaşma ve internet için data kullanım ücretleri üzerinden alınan vergi miktarı birbirinden farklı. Konuşma ve mesajlaşmada yüzde 25 olan vergi oranı, söz konusu internet kullanımı olduğunda yüzde 5 olduğu için aradaki farkı operatörlere geri ödeme kararı alındı. Aynı şekilde operatörler de kullanım alanları arasındaki farktan kaynaklanan fazla kesilmiş ücreti kendi abonelerine geri iade edecekler.

ÖDEMELER HATTA YÜKLEME YA DA NAKİT OLABİLECEK

Operatörler ön ödemeli yani faturasız hat sahiplerinin hatlarına yaptıkları yüklemeler sonrasında bir ay içinde konuşma-mesajlaşma ve internet kullanım bedellerini hesaplayacak ve ay sonunda tahsil edilmiş olan fazla miktarı abonelerine iade edecekler. Aboneler ise kendilerine bildirilen miktarı isterlerse hatlarına yükleme olarak isterlerse de nakit olarak alabilecekler. Bu geri iade şekli abonenin tercihine bırakılmış durumda. Ancak kapatılmış ya da operatör değişikliği yapılmışsa bu geri ödemenin mecburen nakit olarak yapılması gerekiyor. Oldukça yüklü miktarlarda olması beklenen ödemeler yaklaşık 15 milyon civarındaki faturasız hat sahibini ilgilendiriyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *