» 
»
 

Fazla et tüketimi Gut hastalığına neden oluyor!

Kurban Bayramının gelmesi ile uzmanlar et tüketimi konusunda vatandaşlara uyarılarda buluyor. Özellikle kalp damar hastalıklarına davetiye çıkaran et tüketimi gut hastalığına neden oluyor.

Kurban Bayramının gelmesi ile özellikle tatlı ve et tüketimine dikkat edilmiyor. Aşırı et tüketiminin başta gut hastalığı olmak üzere, kalp damar hastalıkları, tansiyon ve kolestrol gibi tehlikeli hastalıklara davetiye çıkardığı konusunda uzmanlar uyarılarda bulunuyor. Tansiyon, mide ve kolestrol gibi rahatsızlıkları bulunan kişilerin daha dikkatli olmaları gerektiğinin altını çizen Beslenme ve Diyet Uzmanı Mesude Evirgen, sağlık sıkıntısı olmayan bir kişinin 5 yumurta büyüklüğünde porsiyon et tüketmelerinde sakınca olmadığını belirtti. Ancak sağlık problemleri olan kişilerin ve gut hastalarının maksimum üç yumurta büyüklüğünde et tüketmeleri ve sınırı aşmamaları gerektiğini bildirdi.

Çok tehlikeli hastalıklara neden olan aşırı et tüketimi, kalp ve damar hastalıklarının ilk baştaki sebebidir. Et kavurmasının sağlıksız bir şekilde yapılması sonucunda kişilerde ciddi hipertansiyon problemleri doğabilir. Ayrıca gut hastalığına da neden olabilir. Et tüketirken yanında mutlaka sebzeye ağırlık verilmesi gerektiğini söyleyen uzmanlar, ara öğünlerin önemini belirterek programlı beslenmeye dikkat edilmesi gerektiğini ifade etti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *