» 
»
 

Fazla kalsiyum içeren vitamin tabletleri 74 çocuğu zehirledi

Danimarka'da ortaya çıkan olay herkesi dehşete düşürdü... Ülkede faliyet göstermekte olan üretici firma piyasaya sürdüğü D vitamini tabletlerinde bulunan fazla kalsiyum oranı nedeni ile 74 çocuğun zehirlendiği öğrenildi...

Danimarka'da yaşanan olayda iddialara göre üretici firma Innopharma tarafından piyasaya sunulan ve 21 Temmuz'da toplatıldığı söylenmesine karşın daha önceden tüketici tarafından alındığı düşünülen D vitamini kapsüllerinin normalinden 75 kat daha fazla kalsiyum içermesinden dolayı ülkede 75 çocuk zehirlendiği bilgisi alındı. Zehirlenme şikayetleri nedeni ile hastanelere başvuran çocukların 6'sının kanında çok yüksek olmak üzere, 68 çocukta yüksek oranda kalsiyum tespit edildi. 

Kalsiyum zehirlenmeleri böbrek hastalıklarına, damar sorunlarına, böbrek taşlarına neden olabilir. Zehirlenmenin neden olduğu böbrek yetmezliği ya da kalp yetmezliği bazen ölüm gibi kötü sonuçların yaşanmasına sebebiyet verebilir. Bunların yanı sıra zehirlenmede kemik ağrısı, kabızlık, sersemlik hali, ağız kuruluğu, sürekli baş ağrısı, artmış susuzluk, iştahsızlık, düzensiz kalp atışı, kas ağrısı, ağızda metalik tat, bulantı, kusma şeklinde sonuçları da görülmektedir. 

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *