» 
»
 

Fazla sezaryen yapan hekimin doğum yaptırma hizmeti yasaklanacak!

Sezaryen oranlarını azaltabilmek için 5 yıllık eylem planı hazırlandığını belirten Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, doğum doktorlarını uyardı. Sezaryen sayısına bakılarak doktorlara artık uyarı yapılacak ve doğuma girmeleri engellenebilecek.

Son yıllarda büyük artış gösteren sezaryenle doğum oranları bakanlığı harekete geçirdi ve önleyici tedbirler alınması için düğmeye basıldı. Sağlık Bakanlığı bu oranın düşürülerek normal doğuma doktor ve gebelerin teşvikini sağlamak amacı ile bir dizi önlemler alıyor. Hayata geçirilecek düzenlemeler arasında anne adaylarına bilgilendirmeler yer alırken doktorlara da yaptırımlar söz konusu.

Doğum sancılarından korkan anne adayları, riske girmek istemeyen doğum doktorları son zamanlardaki sezaryenle doğum oranlarında dünya ortalamasına göre büyük bir patlama yaşanmasına neden oldu. Sadece tıbbi olarak bir endikasyon meydana geldiğinde yapılması gereken sezaryenin hemen her doğumda hamilenin kaygıları nedeniyle uygulanmaya başlaması nedeniyle başlatılması planlanan yeni uygulama büyük yaptırımlar içeriyor. Dünya genelinde yüzde 15-20 olan sezaryen oranının ülkemizde yüzde 40-50 aralığaına ulaşmış olmasının ne anne ne de sağlık hizmeti açısından doğru olmadığı bildirilirken, artık fazla sayıda sezaryen doğum yaptıran doktorlar için uyarılar söz konusu olacak.

5 yıllık olarak hazırlanan eylem planına göre 100 doğum sayısı dikkate alınacak. Her yüz doğumda yapılan primer sezaryen sayısına bakılmak suretiyle doktorun 40 sayısını geçmesi durumunda bu durumun bilimsel verilerle örtüşmemesi nedeniyle uyarı mektubu yollanacak. Ancak sadece iş bu uyarıyla da sınırlı kalmıyor. Sağlık Bakanlığı söz konusu doktorun doğum oranlarını bir iki ay daha takibe devam edecek ve aynı şekilde olması durumunda bu doğumlara SGK ya da özel fark etmeksizin ödeme yapılmaması gündeme gelecek. Bakanlık işin peşini bundan sonra da bırakmayacak ve sezaryen doğum oranlarının aynı şekilde devam ettiği tespit edilirse doktora 2-3 ay eğitim almadan doğum yaptırma izni verilmeyecek, ilgili hastanede doğum yapması ise yasaklanacak.

Yakın bir zamanda son şeklini alması planlanan düzenleme ile normal doğum oranlarında artış hedefleyen Bakanlık aynı zamanda anneleri de bilinçlendirmek için kolları sıvadı. Bebekten anneye bir mektup gönderilmek suretiyle bebeğine bu haksızlığı yapmaması istenecek ve sadece sancı çekmekten korktuğu için sezaryen isteyen annelerin çocuklarının sağlıklarıyla oynadığı konusunda da bilgi verilecek. Bakan Müezzinoğlu, normal doğumun  sezaryene göre daha sağlıklı bebeklerin dünyaya gelmesini sağladığını vurguladı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *