» 
»
 

Fazla stresin yol açtığı hastalıklar

Hayatı devam ettirebilmek kaliteli bir yaşam sürebilmek adına verilen çabanın neden olduğu aşırı stres tansiyondan, şekere, kısırlıktan, beyin kanamasına kadar birçok hastalığı tetikliyor. Psikiyatrist Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney bu hastalıklar hakkında bilgiler vererek uyarılarda bulundu.

İşsizlik, ödeme güçlüğü, trafik yoğunluğu, ağır çalışma koşulları, sağlık problemleri gibi birçok neden stres seviyesini yükseltiyor. Dr. Rıdvan Üney de, stresin dış uyaranlara karşı bir tepki olduğunu ifade etti.

Üney, stres anında kalbin fazla attığını,  şekerin yükseldiğini, bütün kasların kasıldığını, vücudun kızardığını, iç organların damarlarında kasılmalar meydana geldiğini, beyne daha fazla kan giderek aşırı heyecan ve panik yaşandığını kaydetti. Çok fazla stresin kişiyi hasta ettiğini belirten Üney,  stres sonucu bedensel ve ruhsal hastalıklar yaşandığının altını çizdi. İşte strese dayalı bazı hastalıklar…

Kısırlık, adet düzensizliği, cinsel isteksizlik, beyin kanamaları, migren mide ülseri, kabızlık, ishal, iltihaplı kolon sendromu saçkıran, ürtiker (kurdeşen), egzama, hipertansiyon ve kalp krizi geçmeyen boyun ağrıları, bel ağrıları, fibromiyalji, göz seğirmeleri, depresyon, kaygı bozuklukları, panik bozukluk aşırı kilo alma ya da kilo kaybı, unutkanlık, zihinsel karışıklık ve konsantrasyon sorunları.

Stresle başaçıkabilmek için C zitaminince zengin gıdaların tüketilmesinin öneminin altını çizen Üney, Avakadonun kan basıncını düzenlediğini, ıspanak, badem, kakao ve kabak çekirdeğinin stresi azalttığını, Omega- 3 içeren besinlerin sinir hücrelerini onardığı, hindi eti, ıhlamur, fındığın vücuttaki seratonin hormonunun salgılanmasının sağlayarak mutluluk verdiğini kaydetti.

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *