» 
»
 

FBI Clinton’ın e-postaları ile ilgili araştırmayı tamamladı

Demokratların başkan adayı Hillary Clinton’ın danışmanının eski eşinin bilgisayarında rastlanan e-postalar ile ilgili araştırmasını tamamladı ve yeni bir suç unsuruna rastlanmadığını duyurdu.

FBI Direktörü James Comey, bir bilgilendirme mektubu göndererek, Clinton’ın e-postaları hakkında yapılan araştırmanın tamamlandığını, incelenen yazılarda herhangi yeni bir suç unsuru bulunmadığını açıkladı. Aynı araştırmanın temmuz ayında yapıldığı hatırlatılan mektupta, kararı değiştirecek yeni bir bulgu tespit edilmediği bildirildi.

Hillary Clinton’ın 2009-2013 yılları arasında Dışişleri Bakanlığı görevini yürüttüğü dönemde, resmi yazışmaları özel hesabından yaptığı gerekçesiyle FBI tarafından 2015 yılının Ağustos ayında bir soruşturma başlatılmış, herhangi bir güvenlik açığı olup olmadığı araştırılmış ve sonuçta Clinton’ın yargılanmasını gerektirecek bir durum olmadığı şeklinde soruşturma kapatılmıştı.

Ardından geçtiğimiz ayın sonunda ABD Kongresine FBI Direktörü Comey bir mektup göndererek, “Clinton’ın e-posta skandalı” ile ilgili ulaşılan yeni bilgilerden bahsetmiş ve soruşturmanın yeniden açılacağı bilgisini vermişti. Clinton’ın en yakın danışmanlarından biri olan Huma Abedin’in eski eşi Kongre üyesi Anthony Weiner’ın bilgisayarında yaklaşık 650b e-posta bulunduğu belirtilmiş, bunun yeni bir belge olup olmadığının belirlenmesi için yeniden araştırmaya karar verilmişti.

Amerikan Federal Araştırma Bürosu FBI, kongreye bugün gönderdiği mektup aracılığıyla, Clinton’ın özel e-posta kullanması hakkında suçlama yapılmayacağını da bu şekilde duyurdu. Clinton cephesinden de karara ilişkin duyulan memnuniyet dile getirilerek bir açıklama yapıldı.

Clinton’ın iletişim direktörü Jennifer Palmieri, düzenlediği basın toplantısında sorunun çözülmesinden duydukları memnuiyeti dile getirdi. Ancak Donald Trump cephesinden karara tepki geldi. Gazetecilere, seçim kampanyası için bulunduğu Minnesota’an bir açıklama yapan Cumhuriyetçi Parti Başkanı Trump, Clinton’ın hileli sistemce korunduğu iddiasını yenileyerek başkanlık için yarışmasına dahi müsaade edilmemesi gerektiğini belirtti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *