» 
 

Fed Başkanı faiz artışı mesajı verdi piyasalar sert dalgalandı

Dün tüm piyasaların gözü kulağı bu açıklamadaydı. ABD Merkez Bankası Başkanı Yellen, eğer enflasyon ve istihdam verileri beklenen şekilde devam ederse, Fed faiz artışı için mart toplantısının uygun olacağını dile getirdi.

14-15 Mart'ta Federal Açık Piyasa Komitesinin düzenleyeceği toplantıda faiz artırma olasılığının güçlü olduğunu dile getiren ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen, Chicago'da konuşma yaptı. Kademeli faiz artışının ekonomik verilerin beklenen yönde gelmesi durumunda devam edeceğini kaydeden Yellen, FOMC istihdam ve enflasyon verilerinin beklentiler doğrultusunda ilerlediği görülürse faiz artışına ek ayarlama yapmanın uygun olacağını belirtti.

Yellen, faiz artışı sayısına dair herhangi bir açıklamada bulunmazken, herhangi bir ters gelişme yaşanmaması halinde sıkılaştırma hızının da son iki yıl kadar yavaş olmayacağını ifade etti. Yellen'in bu açıklamalarını takiben piyasalar sert dalgalanmalar yaşamaya başladı. Yellen'in konuşması öncesi 1,0560 olan euro/dolar paritesi "şahin" mesajlarıyla 1,0544'e düştü sonra da 1,0555'e geri yükseldi. Yurt içinde ise dolar 3,7065 seviyelerinden işlem gördü.

Son üç aydaki ekonomik göstergelerin hemen hiç birisinin kötü gelmediğini belirten Fed Başkan Yardımcısı Stanley Fischer ise 14-15 Mart tarihlerinde Fed'in faiz artırımına gitme ihtimalinin artık sağlam bir zemine oturduğunu, FECM üyelerinin bu ayki toplantıda faiz artırımına yönelmeleri halinde kendisinin de bunu destekleyeceğini belirtti. 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *