» 
»
 

Fed Başkanı Yellen Şubat 2018'e kadar görevde

ABD Merkez Bankası Başkanı Janet Yellen, bugün ABD Kongresinde bir sunum yaptı. Küresel piyasaların merakla beklediği sunumda Yellen, 4 yıllık süresini doldurana kadar görevde olduğunu belirtti.

ABD Kongresine " Ekonomik Görünüm" başlıklı sunumu sonrasında Kongre üyelerinin sorularını yanıtlayan Yellen, Donald Trump'ın ABD Başkanlık seçimlerini kazanması sonrasında faiz artırımının nasıl etkileneceği sorusunu cevapladı. Yellen, kendi görüşünün büyüme, iş gücü piyasası ve enflasyon beklentileri ile kasım toplantısından beri aldıklarının verilerin uyum gösterdiğini ifade etti. Yeni yönetim ve Kongrenin ekonomi politikasını uygulamaya koyacağını dile getiren Yellen, Fed'in bu politikaların enflasyon ve istihdama etkilerini değerlendireceğini kaydetti.

Ekonominin hedefleri doğrultusunda iyi ilerleme kaydettiğini belirten Yellen, " Komitenin kasım ayında vardığı görüşün hala uygun olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı. Görev süresini tamamlaması ile ilgili ise Ocak 2018'e kadar 4 yıllık görev süresini Senatonun onayladığını belirtti.

Ekonominin sağlığı için bazen hükümetin beğenmeyeceği kararlar almak zorunda olduğunu vurgulayan Fed Başkanı Yellen, her Kongrede olduğu gibi Fed'in bağımsızlığını savunmak durumunda kaldı.Hiper enflasyonun ise bağımsızlığından ödün veren merkez bankalarının bulunduğu ülkelerde meydana geldiğini dile getirdi.

Yaşadıkları büyük finansal krize değinen Yellen, denetleyici ve düzenleyici tedbirlerle tüm Amerikalılar için güvenli ve güçlü bir finansal sistem sağlamanın önceliğine değindi. Yellen "Bunu yaptığımız için finansal sistemimiz daha güçlü ve güvenilir. Uygun reformların birçoğu da Dodd-Frank’in içinde yer alıyor. Uygulamaya koyduğumuz bu iyileşmelerde geriye gidildiğini kesinlikle görmek istemem çünkü onların bir başka finansal kriz yaşanması ihtimalini düşürdüklerine inanıyorum.” dedi.

Yellen'in açıklamalarından sonra dolar uluslararası piyasalarda 3,37 sınırına kadar yükseldi. ABD Merkez Bankası Başkanı Janet Yellen'in faiz artırımlarını uzun süre ertelemenin aşırı risk alımını özendirebileceği ve ilerieyen dönemde daha hızlı artışa zorlayabileceği yönündeki açıklamasının etkili olduğu belirtildi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *