» 
»
 

Fed faiz artırımı açıklaması: 2019'un sonuna kadar...

Fed Başkanı Yellen politika faizi artırımı konusunda yaptığı açıklamada 2019 yılının sonuna kadar yılda birkaç defa artıracaklarını, uzun vadede faiz oranı için ise yüzde 3'e yaklaşacağı öngörüsünde bulundu.

San Francisco'da bir etkinlik sırasında açıklama yapan ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen, politika faizinde 2019 sonuna kadar birkaç kez artış öngördüklerini, ABD ekonomisinin ise istihdam ve enflasyon konusunda Fed hedeflerine yakın olduğunu dile getirdi.

Yellen açıklamasında, geçtiğimiz ay 25 baz puan faiz artışı ile birlikte ekonomideki ilerlemenin görüldüğünü, işsizlik oranının yüzde 5'in altına gerilediğini ve enflasyonunun yüzde 2'ye yaklaştığını kaydetti.

Meslektaşları ile birlikte geçtiğimiz aydan itibaren federal fon oranının 2019 yılı bitimine kadar yılda bir kaç kez artırma öngörüsünde bulunduklarını belirten Yellen, uzun vadeli tahminlerinin ise yüzde 3'e yaklaşması şeklinde olduğunu ifade etti.

İki yıldır dolar eğiliminin Fed'in para politikasındaki sıkılaşma sonucu yükseliş yönünde olduğunu kaydeden Yellen, yeni yönetimin mali politikalarındaki genişleyici eğilime yönelik beklentiler sayesinde daha da değer kazandığını aktardı. Yellen, ABD'nin ticari açığını bu durumun olumsuz etkilemeye devam edeceği görüşünü paylaştı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *