» 
 

Fed Yönetim Kurulu Üyesi: Faiz artırarak devam etmek uygun olacak

ABD Merkez Bankası Yönetim Kurulu üyelerinden Brainard tarafından yapılan açıklamada faiz artırma için gerekli koşulların oluştuğu, ilerlemenin de süreceği varsayımı ile faiz artırarak kademeli yola devam etmenin uygun olacağı dile getirildi.

Harward Üniversitesi'nde bir sunum yapan Fed Yönetim Kurulu Üyesi Lael Brainard, son dönemde hem ABD hem de dünya ekonomisi için olumlu bir tabla çizdi ve Fed'in faiz artırımını destekleyen mesajlar verdi. Brainard, tam istihdama yaklaştıklarını, kademeleri olarak enflasyonun da hedefleri doğrultusunda ilerlediğini belirterek, görünüme yönelik risklerin dengede seyrettiğini, yurt dışında büyümenin daha sağlamlaştığını kaydetti. Bu şekilde devam edeceği varsayımı ile hareket edilirse Fed'in faiz artırımının uygun olacağını belirten Brainard, ABD ekonomisi için Çin, Avrupa ve Japonya'daki iyileşmenin rolünün önemine dikkat çekti.

Fed, izlediği kademeli para politikası ile Amerikan ekonomisini ve aynı zamanda küresel ekonominin de görünümünü iyileştiriyor değerlendirmesinde bulunan Brainard, son dönemde iç talebi güçlendirecek işaretler görüldüğünü vurguladı. Ekim ayından beri yüzde 10 hisse senedi fiyatlarında yükseliş görüldüğünü kaydeden Brainard, harcama verilerinde hızlanma olmasa da iyimserliğin yükseldiğini ve bunun da tüketim ve yatırımlarda genişlemeyi hızlandırabileceği görüşünü paylaştı. 4,5 trilyon dolarlık bilançosu bulunan Fed'in, güçlenen ABD ekonomisi ile ne zaman ve nasıl küçültmeye gideceklerini değerlendirmeye başlamalarını sağlayacağını da ifade etti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *