» 
»
 

Feribotların anahtarına alınınca darbecilerin planı boşa çıktı

15 Temmuz'daki darbe girişimi sırasında, Tunceli'nin Hozat ilçesindeki 51. Motorlu Tugay Komutanlığı başta olmak üzere kentte hareketli saatler yaşandığı ortaya çıktı. Tunceli Valisi'nin talimatı ile feribotların anahtarlarına el konulunca darbecilerin planlarını uygulayamadıkları öğrenildi.

FETÖ (Fetullahçı Terör Örgütü) üyelerinin, 15 Temmuz darbe girişimi gecesinde Türkiye'de özellikle Ankara, İstanbul ve Marmaris'te hareketlilik gözlemlenirken, aslında Tunceli'nin Pertek İlçesinde de hareketliklik olduğu öğrenildi. Darbeci askerlerin Elazığ'ı kuşatmak için yaptıkları hain planda, Tunceli Valisi Osman Kaymak'ın talimatları ile feribotların anahtarlarına el konulunca darbeciler planlarını işleyemediler. Darbecilerin planlarının Tunceli'nin Pertek İlçesini ve Elazığ'ı kuşatmak için zırhlı araçlara ve tanklara mühimmat yükledikleri ancak araçların taşınması için kullanılacak feribotların anahtarlarına Tunceli Valisi'nin talimatı ile anahtarlar alınınca, darbecilerin planları da boşa çıkmış oldu.

Edinilen bilgilere göre, Fetullahçı Terör Örgütü'nün darbe girişiminde bulunduğu 15 Temmuz gecesinde, Tuncelide'de hareketli saatler yaşandı ve kalkışma yapan darbeci askerlere karşı bir anda atakta bulunan Tunceli Valisi Osman Kaymak, onun beraberindeki İl Emniyet Müdürü Fahrettin Şen ve valinin yardımcıları gelişmeleri takip edip yapılacak olası olaylara karşı tedbir amaçlı Tunceli İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı Özel Harekat Şube Müdürlüğüne geçti. Ardından gelişmeler bir süre burdan takip edildi. Darbeci askerlerin faaliyetlerini kesmek amacıyla tüm polisleri göreve çağırıp kentin merkezinde geniş çaplı güvenlik önlemleri alındı. Darbe girişimi sırasında Tunceli'de görev yapan ve 30 Ağustos'tan Jandarma Genel Komutanlığı Asayiş Bakanlığına ataması yapılan eski Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Ali Çardakçı, 4. Komando Tugay komutanı Levent Ergün, Vali Kaymak'ı arayıp darbe girişimini hiçbir şekilde onaylamadıklarını belirtti ve emrinde olduklarını ifade etti.


Çardakçı, Ergün, ayrıca emrindeki birliklere de sözlü ve yazılı bir şekilde talimatlar verd, ve birlklerinden dışarı çıkılmaması talimatını verdi. Bu sürede, kentin Hozat İlçesindeki 51. Motorlu Tugay Komutanlığında ise hareketlilik yaşandı. Darbe girişiminin ardından komutanlıktaki yetkililerin, Hozat Kaymakamı Bekir Demir, Belediye Başkanı Celaleddin Polat, Hozat İlçe Emniyet Amiri, toplantı gerçekleştirileceği gerekçesi ile Tugay'a çağırıldı ve ordunun yönetime el koyduğunu bildirdiği bilgisi alındı. Demir'in itiraz edip, Tugay'dan çıkmak istemesiyle bir süre çıkışına izin verilmedi. Fakat darbe girişiminin başarısız olacağının anlaşılması üzerine Demir, Polat ve emniyet amirinin serbest bırakıldığı bilgisi verildi.

Tankların Elazığ'ı ve Pertek'i kuşatacağı öğrenildi

Darbe girişimi 15 Temmuz günü söz konusu olan komutanlıklarda bütün bunlar yaşanırken, Tunceli'deki terör örgütü Fetullahçı Terör Örgütü üyeleri olan bir gurp darbeci asker kentin Pertekl İlçesine ve Elazığ'a kuşatma planı yaptıkları öğrenildi. Örgüt mensuplarının darbe amacıyla, tank ve zırhlı araçlara mühimmat yükledikleri darbe girişiminin gidişatına göre de Elazığ'ı ve Pertek'i kuşatacakları tespit edildi. Bütün bunlara müdahele eden ise Vali Kaymak, söz konusu darbecilerin araçlarının kullanılmaması için talimatla feröbot anahtarlarını toplattığı ve darbecilerin bu şekilde darbe girişimi planlarının boşa çıkarıldığı ifade edildi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *