» 
»
 

FETÖ medya yapılanmasında 21 tutukluya tahliye kararı verenler uzaklaştırıldı

FETÖ/PDY soruşturmaları kapsamında medya yapılanmasına yönelik davaya bakan mahkeme heyeti ve duruşma savcısı geçici olarak görevden uzaklaştırıldı.

FETÖ medya yapılanmasına ilişkin davada 21 tutuklu sanığın tahliyesine karar veren İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti ve duruşma savcısı geçici olarak görevden uzaklaştırıldı. 26'sı tutuklu 29 sanığın yargılandığı davada tahliye kararı veren mahkeme başkanı İbrahim Lorasdağı, üyeler Barış Cömert ve Necla Yeşilyurt Gülbiçim ile duruşma savcısı Göksel Turan hakkındaki iddiları ele aldıklarını belirten HSYK Başkanvekili Mehmet Yılmaz, soruşturma başlatıldığını bildirdi.

Yılmaz, HSYK Teftiş Kurulu'nun hazırladığı ön rapor doğrultusunda soruşturma tamamlanana kadar Lorasdağlı, Cömert, Gülbiçim ve Turan'ın geçici olarak görevden uzaklaştırıldıklarını açıkladı.
Başkanvekili Yılmaz, bu kişilerin haklarındaki iddiaların tahliyelerin maksatlı olduğu, hukuka uymadığı, gerçekle bağdaşmadığı noktasında olduğunu belirtti. Rapor doğrultusunda gereğinin yapılacağını ifade eden Yılmaz, söz konusu iddiaların doğru olup olmadığının müfettiş raporuyla ortaya çıkacağını kaydetti. Başkanvekili Mehmet Yılmaz ayrıca FETÖ soruşturmaları kapsamında KHK hükümleri gereğince 45 hakim ve savcının meslekten ihraç edildiğini bildirdi.

FETÖ medya yapılanmasına ilişkin İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada 26'sı tutuklı 29 sanıktan Atilla Taş, Abdullah Kılıç, Ahmet Memiş, Ali Akkuş, Bayram Kaya, Bünyamin Köseli, Cemal Azmi Kalyoncu, Cihan Acar, Cuma Ulus, Gökçe Fırat Çulhaoğlu, Habib Güler, Halil İbrahim Balta, Hanım Büşra Erdal, Hüseyin Aydın, Muhammed Sait Kuloğlu, Murat Aksoy, Mustafa Erkan Acar, Oğuz Usluer, Seyid Kılıç, Yakup Çetin ve Yetkin Yıldız'ın tahliyesine karar verilmişti  Bunlardan Hanım Büşra Erdal, Ahmet Memiş, Bayram Kaya, Cemal Azmi Kalyoncu, Cuma Ulus, Habib Güler, Halil İbrahim Balta ve Muhammet Said Kuloğlu'nun serbest bırakılmasına itirazda bulunulması sonrası, İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi itirazı kabul etmiş ve 8 sanık hakkında yeniden yakalama kararı çıkarmıştı.

Tahliye edilen diğer sanıklar Atilla Taş, Ali Akkuş, Hüseyin Aydın, Murat Aksoy, Mustafa Erkan Acar, Seyid Kılıç ve Yetkin Yıldız hakkında ise İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca "darbe" soruşturması başlatılmış ve bu kişiler hakkında gözaltı kararı verilmişti.  Yeni soruşturma ve dava kapsamında yapılan itiraz sonucunda tahliyelerine karar verilen 21 kişi, aynı gün yapılan itirazlar nedeniyle serbest bırakılmamıştı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *