» 
»
 

FETÖ sanıklarına elektronik kelepçe

2013 yılında hayata geçirilen elektronik kelepçe uygulaması ile 359'u FETÖ sanığı olmak üzere 3 bin kişinin takibinin yapıldığını belirten Yıldırım, ceza ve tevkif evlerinin Türkiye'de 10 yılı aşkın süredir büyük bir dönüşüm içinde olduğunu kaydetti.

Türk ceza adalet sisteminde kullanılan teknik ve donanımların pek çok ülkenin takibinde olduğunu belirten Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım, 10 yıldan fazla bir süredir Türkiye'deki ceza infaz sistemindeki büyük dönüşüm hakkında bilgi verdi. 2013'ten beri uygulanmakta olan elektronik denetleme sistemi ile 359'u Fetullahçı Terör Örgütü mensubu olmak üzere 3 bin kişinin takibinin yapıldığını belirten Yıldırım, sistemin aynı anda 5 bin kişiyi izleyecek kapasiteye sahip olduğunu ifade etti.

Elektronik İzleme Merkezi'nin 7 gün 24 saat esasına göre çalıştığını ve diğer Avrupa ülkeleri ile aynı standartlarda izleme yapılabildiğini kaydeden Yıldırım, sistemde yeni teknoloji kullanılmış olması nedeniyle geliştirilmeye çok müsait olduğunu dile getirdi.

Halk arasında elektronik kelepçe olarak bilinen sistemde herhangi bir sinyal kesilmesi ya da sistemin atlatılmasının, ihlal düşmeden elektronik kelepçeden kurtulmanın imkansız olduğunu ifade eden Yıldırım, "Genel Müdürlüğümüzde bulunan Elektronik İzleme Merkezi'nde 24 saat esasına göre vardiyalarla izlenen kişiler takip ediliyor. Bunların yaptığı en küçük bir prosedür dışı davranış da ihlal olarak oraya düşüyor, anında kolluk bilgilendiriliyor. Dolayısıyla başarı oranı son derece yüksek bir sistem." dedi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *