» 
»
 

FETÖ'nun darbe ihaneti 171 yıllık Kuleli Askeri Lisesinin sonu oldu

15 Temmuz günü Fethullahçı Terör Örgütü'nün darbeye kalkışmasının ardından, ihanete karışan 171 yıllık tarihi Kuleli Askeri Lisesi yeniden yapılanma çalışmaları gereğince kapatıldı.

Fethullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişimi sırasında, kalkışma ihanetine adı karışan 171 yıllık tarihi Kuleli Askeri Lisesi, FETÖ'culara yönelik başlatılan yeniden yapılanma kapsamında kapatıldı. Olağanüstü Hal Kararı kapsamında başlatılan ve bazı tedbirlerin alınmasına yönelik yapılan çalışmalarda, Askeri Liselerin kapatılıp yerine Milli Savunma Üniversitesi kurulması ile kanunlardaki değişiklikler nedeni ile kapatılan askeri liseler arasında 1845'te kurulan 171 yıllık Askeri Kuleli Lisesi de bulunuyor.

Her sene yaklaşık 350-400 öğrencinin kaydolduğu Kuleli Askeri Lisesinden eski genelkurmay başkanları emekli orgeneral Işık Koşaner ve İlker Başbuğ'un da aralarında bulunduğu komuta kademesinde bulunan çok sayıda asker okuldan mezun oldu. Alınan kararname ile 171 senelik eğitim hayatına son verilen Kuleli Askeri Lisesinde eğitim öğretimlerine devam eden bütün öğrenciler, ortaöğretimdeki yerleştirme puanları göz önünde bulundurularak durumlarına uygun olan okullara yerleştirilecekler.

Kuleli Askeri Lisesi'nin Geçmişi...

1453 Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u fetih ettiğinde koruluk, kule ve manastır bulunan Kuleli Askeri Lisesinin şimdiki bulunan alanında, Yavuz Sultan Selim döneminde manastır ilçelerine kışla olarak verildi. Bu alan zaman içerisinde güzel ve süslü bahçe haline getirildiğinden dolayı Kuleli Bahçesi diye bilindi.

Kanuni Sultan Süleyman bu bahçede yüksek bir kulesi bulunan 9 katlı ve her katında fıskiye bulunan havuzlarla sülenmiş büyük bir kasır yaptırdı. Kulenin bahçesi ve etrafı has olarak III. Ahmet'e verilirken, Bizanslıların devrinden kalan kule ise yıktırıldı. II. Mahmut döneminde, süvari birliklerine inşa edilen Kuleli Askeri Lisesinin ilk yapısı haline geldi.

Abdülmecit zamanında 1843'te Kuleli Askeri Lisesinin iki tarafına da kuleler yapıldı ve kışlaya Kuleli Kışla adı verildi. 1871'de Sultan Abdülaziz devrinde Kuleli Askeri Lisesinin bugünki duvarları, tavanı ve tabanları ahşap bir şekilde iki katlı olarak inşa edildi. Abdülmecit'in bulunduğu dönemde 1846'da ikinci öğretim yılı başlatıldı. 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *