» 
»
 

FETÖ’nün gizli ‘siber tim’leri

Siber İstihbarat ve Güvenlik Uzmanı Keskin, FETÖ’nün milyonlarca kişi tarafından takip edilen fenomen hesapları satın alarak algı operasyonu yaptıklarını, özel siber timler kurup kışkırtıcı tweetler atarak toplumu yönlendirmeye çalıştıklarını belirtti.

Fetullahçı Terör Örgütü’nün internet üzerinden bir siber tim kurarak milyonlarca takipçi sayısına sahip fenomen hesapları satın aldıklarını ifade eden Siber İstihbarat ve Güvenlik Uzmanı Ali Keskin, hesapları yöneten kişilerin sistematik bir şekilde algı operasyonu yürüttüklerini, bu hesapların bazılarının sağ kesime bazılarının ise sol kesime yakın olduğunu belirtti. Keskin, para karşılığında büyük takipçi rakamlarına ulaşmış olan hesapları alarak bu hesaplardan özellikle akşam saatlerinde algı operasyonları yapıldığını kaydetti.

17 Aralık süreci sonrasında FETÖ’nün Türkiye’de çok ciddi siber timler kurduğunu ifade eden Keskin, bilgisayar karşısına geçen bu kişilerin sistematik bir şekilde algı operasyonunu yönettiğini, sahte hesaplar aracılığıyla toplumun yönlendirilmeye çalışıldığını belirtti. Bazıları sağ kesime bazıları sol kesime yakın olan bu hesaplardan yapılan paylaşımlarda sanki o kişinin görüşüymüş gibi bir algı oluşturmak suretiyle devlet, hükümet ve memleket aleyhine etiketler oluşturulduğunu ve bu etiketlerin Türkiye ve hatta dünya gündeminde sıraya sokulduğunu söyleyen Keskin, tweetlerin kışkırtıcı bir şekilde zamanlı olarak atıldığını dile getirdi.

JeansBiri hesabı gibi onlarca hesap olduğunu belirten Keskin, bu hesabın sahibinin de tutuklandığını hatırlatarak, bu kişinin de algı operasyonlarında baş aktörler arasında yer aldığını, evinden çıkan bilgi, belgeler ve yüzlerce dolar ile FETÖ bağlantısının tespit edildiğini ifade etti. FETÖ’nün siber timindeki kişilerin yurt dışı kaynaklı olduğunu vurgulayan Siber İstihbarat ve Güvenlik Uzmanı Ali Keskin, sadece 15 Temmuz’dan önce değil, 17-25 Aralık operasyonlarının da öncesinde hatta hükümetle çatışmaların da öncesinde kurulduklarını ifade etti. Geliştirilen programlar ile bu kişilerin gizlendiklerini belirten Keskin, devletin bu konuda iyi çalıştığını ve en kısa zamanda bu kişilerin yakalanarak adalet önünde hesap vereceklerini kaydetti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *