» 
»
 

Fetullahçı Terör Örgütü'nün firari darbecileri

FETÖ'ye yönelik başlatılan dava ve soruşturmalarda haklarında yakalama kararı çıkartılan Fetullah Gülen, Ekrem Dumanlı, Emre Uslu, savcı, hakim ve iş adamlarının yanı sıra bazı emniyet müdürleri de firari durumdalar.

Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) yönelik başlatılan dava ve soruşturmalarda haklarında yakalama kararı olan darbeci Fetullah Gülen, Ekrem Dumanlı, Emre Uslu, hakim, savcı ve iş adamlarının da içlerinde bulunduğu, ayrıca bazı emniyet müdürlerinin de firari darbeciler listesinde yer aldıkları belirtildi. Alınan bilgilere göre, Fetullahçı Terör Örgütü'nün 15 Temmuz darbe girişiminin ardından savcılık tarafından başlatılan soruşturmalar ve davalarda haklarında yakalama kararı olan terör örgütünün ele başı Fetullah Gülen de dahil birçok şüpheli darbecinin yurt dışında bulundukları tespit edildi. Yurt dışına kaçan darbeciler listesinin aralarına darbe girişimine katılan darbeci askerler de eklendi.

Darbe girişimlerinin başarısız olmasının ardından Fetullahçı Terör Örgütü'ne bağlı terör örgütü mensuplarının bazıları yurt dışına kaçarken bazıları ise diğer bir terör örgütü olan PYD'ye sığındıkları belirlendi. Ortaya çıkan bu durum ise terör örgütü ile Fetullahçı Terör Örgütü'nün arasında bir iş birliği olduğu kuşkuları arttı. Kandil'de bulunan terör örgütünün sözde yöneticilerinin yaptıkları telsiz görüşmelerinde, bu kişilere ilişkin kendilerine bağlı olan teröristlerden bilgi istediği bilgisi alındı.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, darbe girişiminin sonrasında 9'u general olmak üzere 300 darbeci askerin firar ettiğini söyledi. Bu darbecilerin en kısa zamanda yakalanmalarına yönelik çalışmaların devam ettiği, FETÖ'nun darbe girişiminin sonrasında firar edenlerin içlerinde üst rütbeli subaylarında bulunduğu 2 tümamiral, 1 tuğgeneral ve 4 tuğamiralin de darbeci firariler listesinde isimleri belirlendi.

Türk Silahlı Kuvvetleri'ndeki görevlerinden ihraç edilen ve firar eden general ve amirallerin arasında, eski tuğamiral ve Kuzey Grup Görevi Komutanı Ayhan Bay, eski tümamiral ve Gölcük Deniz Ana Üs Komutanı Hayrettin İmren ve eski tuğamiral ve Güney Grup Görevi Komutanı Nazmi Ekici'de bulunuyor. 15 Temmuz'da FETÖ'cuların darbe girişimi sırasında Donanma Komutanı Veysel Kösele'yi Yavuz Fırkateyni'nde tuttukları belirlenen söz konusu isimlerin hain darbe girişimlerinin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından Sahil Güvenlik Komutanlığı'ndan çaldıkları botlarla kaçtıkları, İzmit'e giderek kendilerini bekleyen araçlar ile firar ettikleri belirlendi.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nden çıkarılan eski Tuğamiral İrfan Arabacı'nın yetki alanında bulunmamasına rağmen darbe girişiminin olduğu gece karargaktaki harekat merkezine girip, gemilerin denize açılmaları mesajını ve ilgili olan yerlere gönderilmesi talimatını verdiği tespit edildi. Darbe girişimi sırasında önceden belirlenen sözde atama listesinin kapsamında 28. Mekanize Tugay Komutanlığı'na atandığı belirlenen ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nden ihraç edilmesine karar verilen eski tuğgeneral Ali Kalyoncu, darbe girişiminin olduğu gece tugaya gelip, tankları ve zırhlı araçları Ankara'nın merkezine gönderme emri verdiği belirlendi. Darbe girişiminin başarısız olmasından sonra Kalyoncu'da firar etti.

İzmir'deki askeri casusluk soruşturması ile ilgili usulsüzlüklerle ilgili bazı bilgilerin sızdırılmasına yönelik incelemelerden elde edilen bilgilere göre, FETÖ ile PDY'nin TSK içerisinde yapılanmasına yönelik soruşturma başlaşıldı. Bu konuda haklarında yakalam emri çıkarılan ve TSK'dan ihraç edilen eski tümamiral Mustafa Zeki Uğurlu ve eski tuğamiral Ali Suat Aktürk'ün ifadeleri alınamamıştı. Kayyum atanan Zaman gazetesinin yöneticilerine ve eski çalışanlarına yönelik başlatılan soruşturmada gözaltı kararı çıkarılan 89 kişiden 40'ı yakalandı. İçlerinde Ali Bulaç ve Nazlı Ilıcak'ın da bulunduğu 23 kişi tutuklandı. 49 şüpheli aranıyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *