» 
»
 

Figen Yüksekdağ'a istenen ceza belli oldu

Van'da park açılışında yaptığı konuşma sırasında teröristlere "şehit" diye hitap eden HDP Eş Genel Başkanı ve Van Milletvekili Figen Yüksekdağ hakkında, 6 yıla kadar hapis istemi ile dava açıldı.

HDP Eş Başkanı ve Van Milletvekili Figen yüksekdağ hakkında, "terör örgütü propagandası yapmak" ve "298 sayılı Seçimlerin Temel hükümleri ve Seçmen kütükleri Hakkındaki Kanuna muhalefet etmek" suçlarından dolayı 6 yıla kadar hapis cezası talep edildi. Yasama dokunulmazlığının kaldırılması ile ilişkin Anayasa'da değişiklik yapılmasını öngören kanunun Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmesi ile birlikte, milletvekilleri hakkında dosyaların gönderildiği adliyelerde başlatılan soruşturmalar sürdürülüyor.

Van Cumhuriyet Başsavcılığı, Anayasa değişikliği kapsamında dokunulmazlığı kaldırılan HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ'ın 28 Ekim 2015 tarihinde kentteki park açılışında yaptığı konuşma ile ilgili yürüttüğü soruşturmayı tamamladı.

Hazırnana iddianame, Van 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İddianamede, Yüksekdağ'ın 1 Kasım 2015 Milletvekili Genel Seçimlerimden önce park açılışı esnasında yaptığı konuşmada, çatışmalarda öldürülen bölücü terör örgütü üyesi teröristlere "şehit" diyerek, terör örgütünün propagandasını yapmak" ve "298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkındaki Kanuna muhalefet etmek" suçundan dolayı 6 yıla kadar cezalandırılması talep edildi.

TERÖRİSTLERE "ŞEHİT" DEDİ

Halen Van milletvekili olan Yüksekdağ'ın soruşturmaya konu olay hakkında yasama dokunulmazlığının kaldırıldığı vurgulandı.

İddianamede, şüphelinin, 1 Kasım 2015'te gerçekleştirilen Milletvekil Genel Seçiminden önce Van Büyükşehir Belediyesince inşa edilen parkın açılışında yaptığı konuşmada, "Yitirdiğimiz nice canımızı, barış ve demokrasi şehidimizin boynumuzdaki ağır vebalidir, bizim tek temel motivasyonumuz halkımıza ve şehitlerimize verdiğimiz sözdür. Bu sözün ağırlığıdır." şeklinde sözler kullandığı anımsatıldı.

İddianamede, şüphelinin, savunmasının alınması amacıyla usule uygun yapılan çağrı kağıdı tebliğine rağmen Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına ifade vermeye gitmediği vurgulanarak, ilgili sevk maddelerince cezalandırılması talep edildi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *