» 
»
 

Filistin'den BM'ye uluslararası koruma çağrısı

BM Güvenlik Konseyinden uluslararası koruma çağrısı yapan Filistin, İsrail'in ve yerleşimcilerin şiddetinden Filistinlileri koruyacak siyasi irade ortaya koymasını istediklerini bildirdi.

Filistin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Riyad Mansur, Filistinlileri İsrail'in ve yerleşimcilerin şiddetinden koruması çağrısı yaptı. Mansur "BM Güvenlik Konseyinden Filistinlileri işgalci İsrail'in ve yerleşimcilerin şiddetinden koruyacak siyasi iradeyi ortaya koymasını istiyoruz." dedi.

BM Güvenlik Konseyindeki Mescid-i Aksa toplantısı öncesinde yaptığı açıklamada İsrail'in Mescid-i Aksa'yı ibadet kapatmasını son derece çirkin bir eylem olarak değerlendiren Mansur, Kudüs ve Batı Şeria'daki gerginlik ve şiddet olaylarının, İsrail'in BM Güvenlik Konseyi kararlarını ihlal etmesinden kaynaklandığına dikkat çekti. BMGK'ya kararların uygulanması konusunda liderlik yapması hususunda ve çağrıda bulunan Mansur, İsrail'i de kınamasını istedi.

Filistin halkının Mescid-i Aksa'yı korumak adına sokaklarda kalmaya devam edeceğini belirten Riyad Mansur, statüyü ihlal eden metal dedektörlerin de acilen kaldırılması gerektiğini vurguladı. Asıl şiddetin işgalci İsrail tarafından silahlari tanklar ve ordusuyla uygulandığını kaydeden Mansur, BM Güvenlik Konseyine çağrıda bulunarak yerleşimcilerin ve İsrail'in şiddetinden Filistinlileri koruyacak siyasi iradeyi ortaya koymalarını istedi.

İsrail'in son dönemde Yahudi yerleşim yerlerini genişletme, Filistinlilere yaşam hakkı tanımama, amborgoyla Gazze'yi adeta baskı altında tutma faaliyetleri dünyanın gözü önünde vuku bulmakta. Son olarak Müslümanalrın ilk kıblesi Mescid-i Aksa'ya girişlerinin kontrole tabi tutulması, metal dedektörlerle arama, Mescid-i Aksa'da ibadet etmek isteyen sivillerin zulme uğraması ve saldırılması büyük tepki topluyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *