» 
 

Finansal istikrarı korumak için TCMB önlem alacağını bildirdi

TCMB tarafından finansal istikrara yönelik yapılan duyuruda piyasaların işleyişinin sürdürülmesi için tedbir alındığı ve bankalara gereken likiditenin sağlanacağı bildirildi.

Komisyon oranlarının sıfır olarak uygulanacağı kaydedilen Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın finansal istikrar yönelik yaptığı açıklamada, mevcut limitlerin de 50 milyar seviyesinin üstüne çıkarılabileceği kaydedildi.

TCMB, piyasa derinliği ile fiyat oluşumlarını yakın edeceklerini belirterek gerekli görüldüğü takdirde tüm tedbirlerin alınacağını belirtti. Bankaların döviz deposu için kullanmalarına da olanak sağlayan limitleri 50 milyar dolar seviyesinde bulunuyor. Bu limitlerin de ihtiyaç halinde arttırabileceğini belirten TCMB, gerektiğinde teminat ve maliyet gibi kullanım şartlarında da iyileştirme yapılabileceğini duyurdu.

Türk lirası likidite için ise ihtiyaç duyulması halinde, bankalar tarafından limitsiz tutarda teminat döviz deposu getirilebilmesine imkân tanınacağı bildirildi. Bankalara gereken likiditenin limitsiz olarak sağlanacağını belirten TCMB, komisyon oranını da sıfır olarak açıkladı. Merkez Bankası’nın sitesinden yaptığı duyuruda, nezdinde bulunan tüm piyasalar ve sistemlerin işlemler tamamlanıncaya kadar açık tutulacağı belirtildi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *