» 
»
 

Fındıkta verim yüzde 54 arttı

Ordu Üniversitsi Ziraat Fakültesi Toprak ve Bitki Besleme Bölümü Öğretim Üyesi Prof. DR. Kürşat Korkmaz ve Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak ve bitki Besleme Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kadri Saltalı araştırmaları sonucu özel bir yöntemle fındıkta yüzde 54 dolayında verim elde etti

Ordu Üniversitsi Ziraat Fakültesi Toprak ve Bitki Besleme Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kürşat Korkmaz ve Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak ve bitki Besleme Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kadri Saltalı tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında iki yıllık sürdürülen çalışmalar meyvelerini vermeye başladı. Yüksek Lisans aşamasındaki çalışmalarda fındıkta gübreleme uygulamaları yapıldı. Yapılan uygulamalar ile verim yüzde 54 dolaylarında arttı. Yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Prof. Dr. Kürşat Korkmaz Gidya uygulamalarına göre fındıkta üretim yapmaktayız. bu da verimi yüzde 54 artırmaktadır. Çiftçi koşullarında hesaplandığında aynı verim yüzde 130'lara kadar çıkabiliyor. Yapılan Gidya uygulamalarında randımanda artıyor. Kirece göre daha ucuz bir malzeme olduğunu belirten Korkmaz bu da fındıkta verimi artırıyor. Fındıkta kalite ve verimin artması gerek ülke ekonomisine, gerekse ticarileşmede büyük adımlar atmamızı sağlıyor. Bölge için fındık harici bir de çayımız var gidya yı çayda da kullanmamız mümkün hale gelecektir diyerek sözlerini tamamladı. 

Gidya linyit havzalarında bulunan linyit katmanının üst kısmına verilen isim. Topraklar için büyük değeri olan madde aynı zamanda yüzde 40 ile 50 arasında da organik, Aynı zamanda yüzde 30 ile 40 kireç ile az miktarda kil ve suda yaşamış canlı kabuklarını barındıran da bir materya içeriyor.  Gidya içinde yüksek organik madde ve kireç barındırmakta Karadeniz Bölgesi'nde maliyeti bakımından daha tercih ediliyor ve sağlıklı olmasından dolayı da bir adım öne çıkıyor. 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *