» 
»
 

Fırat Kalkanı Harekatı 130. gününde 23 DEAŞ'lı terörist etkisiz hale getirildi

TSK, Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında teröristlerle yapılan çatışmalarda 23 DEAŞ mensubu teröristi etkisiz hale getirildiğini, yapılan hava harekatında silah mevzii ve karargah olarak kullanılan 12 binanın da imha edildiğini bildirdi.

24 Ağustos'ta Suriye'nin kuzeyinde başlatılan Fırat Kalkanı Harekatı devam ederken, harekatın 130. gününde muhalif unsurları içeren Özel Görev Kuvvet Gruplarınca El Bab'ın ele geçirilmesine yönelik planlı harekatın icrasına havadan ve karadan sağlanan yoğun ateş desteğiyle devam ediliyor. Terör örgütü DEAŞ'a ait 172 hedefin, hedef tespit vasıtasıyla ateş desteği sağlanarak üzerinde baskı sağlandığı, Özel Görev Gruplarının ise harekat alanındaki faaliyetlerinin kolaylaştırıldığı bildirildi. Bu sayede DEAŞ mensuplarınca kullanılmakta olduğu belirlenen bazı hedeflerin imha edildiği bilgisi de paylaşıldı. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Fırat Kalkanı Harekatı kapsamındaki çatışmaları sırasında 23 terör örgütü DEAŞ mensubunu etkisiz hale getirdiği bilgisi verildi.

Bab, Suflaniyah, Kabr Al Mukri, Bzagah, Tadif ve Abu Jabbar'daki 12 terör örgütü DEAŞ hedefine yönelik Hava Kuvvetleri Komutanlığına ait uçaklar tarafından düzenlenen hava harekatında silah mevzii ve karargah olarak kulllanıldığı tespit edilen 12 binanın imha edildiği bilgisi paylaşıldı. Al Azrak üs bölgesi civarında yapılan keşif arama faaliyetlerinde ise terör örgütü DEAŞ üyeleri olduğu belirlenen 4 ceset, 4 el telsizi, 3 AK-47 piyade tüfeği, birer zırhlı araç (BMP), bixi ve RPG-7 ele geçirildiği öğrenildi.

Muhaliflere destek sağlayan patlayıcı madde tespit ve imha ekipleri ise terör örgütü DEAŞ'tan temizlenen bölgelerde 133 el yapımı patlayıcıyı infilak ettirdi. Çoğu tuzaklanmış olmak üzere 2 bin 556 el yapımı patlayıcı ve 42 mayın, harekatın başından bu yana kontrollü olarak imha edildi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *