» 
»
 

Fırat Kalkanı Harekatı'na Denizli'den 300 komando gönderildi

TSK'nın Fırat Kalkanı Harekatı'nın 107. gününde Denizli'den 300 komando hava yoluyla bölgeye sevk edildi.

Denizli'deki Tümgeneral İlhan Özcan Kışlası 11. Komando Tugay Komutanlığı'ndan 300 komando askerinin Fırat Kalkanı Harekatı'na katılmak üzere otobüslerle Çardak Havaalanı'na götüldüğü, mavi berelilerin buradan da askeri uçaklarla sınır bölgesine sevk edildikleri öğrenildi.

Öte yandan Fırat Kalkanı Harekatı 107. gününde Türk Silahlı Kuvvetleri'nden yapılan açıklamaya göre, DEAŞ terör örgütüne ait 1 zırhlı araç ile 9 terör örgütü mensubu etkisiz hale getirildi. Dün ise bölgede tespit edilen ve DEAŞ terör örgütünce kullanıldığı belirlenen 3 tank, 2 kontrol noktası, 3 barınma yeri, 3 karargah binası, 1 bomba yüklü araç olmak üzere 12 hedef ateş altında tutularak imha edildi ve hava taarruzunda 23 DEAŞ terör örgütü mensubunun etkisiz hale getirildiği bildirildi.

TSK, Fırat Kalkanı Harekatı'nda beklenenden daha yavaş ilerlenmesinin ana sebeplerinden birisinin hareket bölgesindeki siviller olduğunu belirtti. Bölgedeki sivillerin zarar görmemesi için hassas davranıldığı bildirilirken, yapılan açıklamada, DEAŞ terör örgütü unsurlarının sivil halkı kalkan olarak kullandığı, sivil halkın arasına karıştıkları belirtildi. Bu nedenle teröristlerin araç ve silahların imhasında çok titiz davranıldığı ifade edildi. TSK'nın açıklamasında, teröristlerin ve kullandıkları araçların çok net tespit ediliyor olmasına rağmen, yakınlarındaki sivillerin zarar görmemesi için operasyon ya da hava harekatlarının iptal edildiği ya da ertelendiği ifade edildi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *