» 
»
 

Fiyasko! Hamburger'de insan ve fare DNA'sına rastlandı

Amerika Birleşik Devletleri'nin California eyaletinde Clear Labs, fastfood zincirlerinde 79 fastfood şirketinde yapılan detaylı incelemeler sonucunda bazı hamburgerlerde fare ve insan DNA'sına rastlandı.

ABD'nin California eyaletinde Clear Labs şirketi, 79 fastfood markası şirketlerinde yapılan incelemeler sınrasında toplamda 258 hamburgerden örnekler alındı. Kullanılmakta olan ve dondurulmuş olarak kullanılacak hamburger ürünlerinin içerisinde fare ve insan DNA'larına rastlandı. Bazı ürünlerde ise kalori değerlerinde hile yapıldığı söylendi. Ürünlerinde fare ve insan DNA'sı bulunan 4 şirket, bu DNA'ların insanlara zarar vermeyeceğini iddia etti. Ancak yapılan detaylı araştırmalarda fare DNA'larının hayvan dışkısından, insan DNA'sının ise insan saçından dolayı bu şekilde çıktığı düşünülüyor. Denetim yapılan 80 gıda markasının %14'ünde kırmızı et diye satışa sunulduğu fakat tavuk ve hindi eti karışımı olduğu tespit edildi. Tavuk ile hindi etinin karıştırılması ise kırmızı et görünümünü elde ediyorlar ve düpedüz insanları kandırıyorlar. Ayrıca dana eti diye bilinen gıdalarda ise domuz etine rastlandı.

Kuzu eti olduğu iddia edilenlerde ise dana eti bulundu. İçerisinde et bulunmayan vejetaryen hamburgerlerde de incelemeler arasında idi. Vejetaryen hamburgerlerin yaklaşık %23.6'sında problem olduğu söylendi. Vejetaryen olduğu iddia edilen hamburlerin bazılarında et, bazılarında ise az malzemeyle karşılaşıldı. Mesela içerisinde siyah fasulye olduğu iddia edilen, vejetaryen hamburgeri siyah fasulyeli hamburgerden siyah fasulye çıkmadı. Her yönden incelemeye alınan hamburgerlerin bir de besin değerlerinin yanlış olduğu da eklendi.Etiket üzerine basılan kalori değerlerinin normalden düşük gösterildiği de açıklanmış oldu. Clear Labs şirketi adını sıkça duyduğumuz fastfood markalarını da denetleyeceğini açıkladı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *