» 
»
 

Flaş iddia! Sosyal medya kilo verdiriyor

İspanya'da yapılan bir araştırma neticesinde, sosyal medya kullananların daha hızlı kilo verdiğini tespit etti.

İspanya'daki Rovira Virgili Üniversitesi'nde yapılan araştırmada, insanların hayatını kısmen ele geçirdiğinden dolayı eleştirilere enden olan sosyal meydanın bazı durumlarda yararlı olabileceğini belirledi. Yapılan araştırmaya göre, fazla kilolarından kurtulmak isteyen kişiler, kendileri gibi aynı durumdan muzdarip olan kişilerle fazla bağlantıları varsa, kilo verme hususunda daha başarılı oluyor. 22 bin 400 kişiyi en az altı ay süre ile incelemeye alan araştırmacılar, kişinin kilo vermesiyle bağlantılı en önemli etkenin kişinin sosyal ağlara katılım seviyesi olduğu gerçeğini ortaya çıkardı.

Araştırma süresince, çevrimiçi toplulukta arkadaş çevresi olmayan kişilerin vücut ağırlıklarında yüzde 4.1 oranında azalma görüldü. Öte yandan, 2 ile 9 arkadaştan oluşan grupların ise vücut ağırlıklarında yüzde 5.2 azalma gözlemlendi. Sosyal medyada sadece çok sayıda arkadaşı olmakla kalmayıp, her arkadaşının da çok sayıda arkadaşı olan kişiler ise bücut ağırlıklarının yüzde 8.3 oranında azalma belirlendi.

Bir süredir bazı kişilerin bir araya gelerek destek verdikleri gruplarının ve müdahalelerinin obezite gibi problemlere yardımcı olduğu herkes tarafından biliniyordu. Ancak bu sosyal medyanın bu gibi bir konuda bu denli başarılı olabileceği kanıtlanamamıştı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *