Foto kapanların son misafiri bir ilk oldu

Osmaniye’nin Zorkun Yaylasında, Ülkemizde az görülen hayvan türlerinden olan sırtlan, 2015 ve 2016 yıllarında kurulan foto kapan sistemindeki çalışmalarında Amanos Dağları mevkiinde ilk kez görüntülendi

Osmaniye’nin Zorkun Yaylasında, Ülkemizde az görülen hayvan türlerinden olan sırtlan, 2015 ve 2016 yıllarında kurulan foto kapan sistemindeki çalışmalarında Amanos Dağları mevkiinde ilk kez görüntülendi. Daha önce de bölgede yaban keçisi, kızıl geyik, kurt türleri foto kapanlara yakalanmıştı.

Osmaniye Orman ve Su İşleri İl Şube Müdürlüğü tarafından Amanos Dağları’nda foto kapan sistemleri yerleştirme çalışmaları daha önce tamamlanmıştı. Bölgede bulunan yaban hayvanı çeşitliliğini tespit ederek çalışmalara yön vermek adına gerçekleştirilen foto kapan çalışmaları sonucunda Amanos Dağları’nda bulunan Zorkun Yaylası’nda, Türkiye’de çok az görülen sırtlan görüldü.  Sırtlanın, genelde Afrika bölgelerinde yaşadığı,  Asya’nın da bazı bölgelerinde bulunduğu sırtı basık ve bel kemiği kamburca, ayakları dört parmaklı, dişleri kemik parçalayabilecek kadar keskin,, postu gri ya da kirli sarı ve esmer benekli, etçil bir tür olduğu, genellikle hayvanların leşleriyle beslendiği bir tür olarak bilindiği ifade edildi.

Amazon Dağları bölgesi dışında diğer bölgelerde de aynı türden sırtlanın olabilme ihtimalini araştırmak adına foto kapan sisteminin çalışmalarına aynen devam edileceği ve çalışmanın neticelenme aşamalarında kamuyla paylaşılacağı bildirildi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *