» 
»
 

Fransa Acil Saldırı Uyarısı adında yeni bir seviye oluşturdu

Terörle mücadele eylem planı çerçevesinde OHAL'deki Fransa, metroları, okulları ve yolları kapatabileceği "Acil Saldırı Uyarısı" adında yeni bir seviye oluşturdu. Yeni oluşturulan seviye Elysee Sarayı tarafından da kabul edildi.

Elysee Sarayı tarafından kabul edilen terörle mücadele eylem planında oluşturan yeni seviye olan "Acil Saldırı Uyarısı" seviyesi, eylem planında 3. sırada yer alacak ve saldırı anında ya da hemen saldırı sonrasında devreye girecek.

Terörle mücadele eylem planı ilk olarak 1978 yılında Fransızcada "vigipirate" adıyla biliniyor ve iki aşamadan oluşuyordu. İhtiyat ve saldırı riski olarak iki seviyeli olarak oluşturulan eylem planına 3. seviye de eklendi.

Yeni kabul edilen seviyede gerekli görülürse yollar, metrolar kapatılarak eğitime ara verilebilecek. Aynı zamanda drone kullanımı ve siber saldırılara ilişkin de yeni düzenlemeler yapılması gündemde. 13 Kasım 2015 tarihinde Fransa'da meydana gelen saldırıdan beri olağanüstü halin geçerli olduğu ülkede eylem planı 2. seviyede uygulanmaktaydı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *