» 
»
 

Fransa’da grip alarmı! 13 kişi hayatını kaybetti

Fransa'da bulunan Lyon kentindeki bir huzurevinde iddialara göre grip salgını sebebi ile 13 kişi hayatını kaybetti. İncelemelerde ölenlerde 6'sının grip aşısı yaptırdığı ortaya çıktı.

Lyon Capitale gazetesinde tarafından servis edilen haberde, yaklaşık 102 misafirinin bulunduğu huzurevinde kalan 41 yaşının grip salgını tehditine karşı aşı olduğu, bazılarının ise aşı olmayı reddettikleri, bir çok yaşlının da ise aşı olmalarında engelleyen teşkil eden bazı değişik hastalık veya patolojik sorunları bulunduğu ifade edildi.

Fransa'da toplamda 290 huzurevi ve 74 klinik bulunduğunu ortaya koyan Korian Huzurevleri Tıbbi Destek Direktörü Paul-Emile Hay'ın konuya ilişkin verdiği bilgilerde, huzurevinde aşı olan 41 kişiden 6'sı hayatınınde ölen 13 kişi arasında yer aldığını kaydetti. Ülkede 3 Ekimde bir aşı kampanyası başlatarak önemli sağlık hizmeti verdiklerini vurgulayan Hay, 21 Aralık'ta kampanyanın son bulduğunu, "Salgının tüm Fransa gibi huzurevinde de yayılmaya başladığını ve bu şartlarda aşıya devam etmenin bir faydasının olamayacağını düşündüklerini" belirtti.

Uzman doktor Daniel Levy-Bruhl ise grip aşısı olduktan sonra tam koruma için 15 günlük bir süre gerektiğini, huzurevinde kalmakta olan yaşlıların aşılarını çok önceden olmalarına rağmen hayatlarını kaybetmeleri ise kullanılan aşıların etkili olmadığı sorusunu gündeme getirdi.

Uzmanlar, klasik H1N1 grip virüsünün aksine, Fransa'da bu kış görülen H3N2 virüsünün akciğerlere saldırmadığını, özellikle yaşlı ve hassas bünyelerde çok sayıda düzensizlik ve hastalığa yol açan etkilere neden olduğunu belirtiyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *