» 
»
 

Fransa'da olağan üstü hal uygulaması 6 ay daha uzatılıyor

Fransa'da geçtiğimiz hafta Nice kentindeki terör saldırısının ardından Fransa Ulusal Meclisi kararına göre olağan üstü hal (OHAL) 6 ay daha uzatılacak yasa tasarısı onaylandı.

Geçtiğimiz hafta terör saldırılarının hedefi olan Fransa tam 84 kişiyi kaybetti. Bunun üzerine bir araya gelen Fransa Ulusal Meclisi, ülkede olağan üstü hal ilan etmişti. Bu kararın ardından, terör saldırılarını yeniden yaşabilme ihtimalinden dolayı olağan üstü hal uygulamasının (OHAL) 6 ay daha uzatılmasına karar verildi.

Fransa ulusal Meclisi dün geç saatlerde başlayan bir oturumu sabahın ilk ışıklarına kadar devam ettirdi. Gerçekleştirilen oturumda Fransa'nın Nice kentinde geçen hafta DAEŞ'in düzenlemiş olduğu terör saldırısı konuşuldu. Oturumda bir oylama gerçekleştirildi. Bu oylama ile 489 evet ve 26 hayır oyu ile oy çoğunluğundan dolayı olağan üstü hal uygulamasının 6 ay uzatılmasına karar kılındı.

Yapılan oylamada 4 milletveli çekimser bir şekilde oy kullandı. Tasarının bugün Fransa'daki yöneticiler meclisinden de geçtikten sonra yasalaşacağı bekleniyor. Fransa'da 2015 senesinden bu yana ülkede terör örgütünün düzenlemiş olduğu saldırılardan sonra dördüncü kez OHAL uygulaması 2017'nin ocak ayına kadar geçerli olacak.

Uygulamada, mahkeme kararı olsun veya olmasın ev, iş yerlerinde arama çalışmaları yapılabilecek. İdari yetkiye sahip kişilerin şüpheli gördükleri yerlerdeki bilgisayarı ve verileri rahatça inceleyebilecek.

Oylama öncesinde çıkan bir tartışmada konuşma yapan Başbakan Manuel Valls, Fransa'da başka terör saldırılarının gerçekleşme ihtimalinin olduğunu belirtti ve başka masum insanların da ölebileceğini vurguladı. Bu terör tehditi ile yaşamaktansa onalr ile mücadele etmeyi öğrenmeliyiz ifadelerinde bulundu.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *