» 
»
 

Fransa'da tesettür mayosuna gelen yasak ülkeyi ikiye ayırdı

Fransa'da son günlerde gündemden düşmeyen tesettür mayosuna getirilen yasak, ülke yönetimini resmen ikiye ayırdı. Tesettür mayosu yasağının şimdiden toplumsal huzursuzluklara neden olduğu gibi hükumette de olumsuz etki yarattığı görülüyor.

Fransa'nın gündeminden düşmeyen tesettür mayosu yasağı ülkeyi ikiyi ayırmış durumda. Toplumsal karmaşıklıkların yanı sıra hükumette de yasağı gerek görmeyenler, yasağı öngörenler ile fikir çatışması içerisine giriyor. Fransa'nın Hükümet Sözcüsü Stephane Le Foll, yasağa destek verdiğini belirterek konuşma yaptığı iTele televizyon kanalında, Fransa'nın komünatarist kimliklere geçit vermeyeceğini ifade etti.

Aynı zamanda Eğitim Bakanı Najat Nallaud Belkacem ise, katıldığı Europe 1 radyosunda, Fransa'nın bazı şehirlerinde uygulanan tesettür yasağını eleştirerek, bu kararın ırkçı söylemlere yol açtığını, bunun büyük bir siyası sapma olduğunu belirtti. BFMTV kanalına katılan Fransa Başbakanı Mauel Valls, Eğitim Bakanı Belkacem'in sözlerine yanıt olarak, onunla aynı düşüncede olmadığını, bunun bir sapma değil, kamu düzenini sağlamak amacıyla verilmiş bir karar olduğunu vurguladı.

Valls, daha önceki zamanlarda da belediye başkanlarının aldığı yasakları desteklemiş ve tesettür mayosunun Fransa'nın değerlerleri ile örtüşmediği düşüncesini savunmuştu. Siyasi kanallarda gerçekleşen bu tartışmaya Londra ve Paris belediye başkanları da dahil oldu. Londra Belediye Başkanı Sadık Han ve Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, tesettür mayosu yasağı ile ilgili açıklamalar yaptı.

Sadık Han açıklamalarında, kadınların neyi giyip, neyi giyemeyecekleri konusunda kimsenin yorum yapmaması gerektiğini düşündüğünü, Fransa'nın bu gibi farklılıkları hosgörü ilkesi ile karşılaması gerektiğini, hatta saygı duyup sahiplenilmesi gerektiğini ifade etti.

Hidalgo, Fransa'nın tesettür mayosunun haricinde çok daha önemli sorunları olduğunun altını çizdi. Ayrıca Fransa'da bugün Londra Büyükelçiliği önünde, Fransa'daki yasakları protesto etmek amacıyla bir grup kişinin toplanacağı bilgisi alındı. Fransa'da birçok belediyede tesettür mayosu yasaklanmış ve plajda tesettür mayosu ile görülen bir kadının üzerinden mayo polis tarafından zorla çıkarılmıştı. Bu görüntüler uluslararası olarak ciddi derecede tepki çekmişti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *