» 
»
 

Fransa’daki FETÖ okullarından çocuklarının kaydını sildiriyorlar

Darbe girişimi sonrasında Türkiye’de kapatılan FETÖ okullarının ardından Fransa’da da aileler harekete geçti. Tepkilerini göstermek isteyen Türk aileler, çocuklarının kaydını bu okullardan sildirmeye başladılar.

Strasbourg’da bulunan FETÖ okullarından Selman Asan Koleji’nin eğitim verdiği binanın sahibi Süleyman Asan’ın binayı terk etmeleri yönünde ihtar verdiği ortaya çıktı. Asan, 2011 yılında kardeşi Selman Asan’ın ölümü üzerine onun adını yaşatmak için binayı satın aldığını ve aynı adla kurulan derneğe binayı veridğini belirterek kolejin 2012 yılında eğitim vermeye başladığını kaydetti. Dünyanın pek çok bölgesinde derneklere yardımlarda bulunduklarını da ifade eden Asan, bu yapıya yardımlarına yıllar önce başladıklarını ancak iki-üç yıldır başka yollara saptıklarını gördüklerini ifade etti.

Son olayların ardından okulun varlığını istemediklerini belirten Asan, kapanmasını istediklerini, vatandaşların da artık bunu hazmedemediğini ifade ederek gerekli tüm adımları atacaklarını dile getirdi. Strasbourg’da bir Türk koleji açılmasının sevinciyle böyle bir projeye destek verdiklerini de söyleyen Asan, bu yapının farklı amaçlar doğrultusunda hareket ettiğini 15 Temmuz darbe girişimi ile ispatlandığını da söyledi. Okullarını terk etmeleri için çağrıda bulunan Asan, devlete ve millete yapılan bu şeylerden sonra adlarını da panolardan kaldırdıklarını ve orada olmasını istemediklerini ifade etti.

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’nin (DİTİB) Strasbourg temsilcileriyle görüştüklerini de belirten iş adamı Süleyman Asan, devletin böyle bir yere ihtiyacı varsa kendilerine devredebileceklerini söylediklerini, onların da değerlendirme yaptıktan sonra geri dönüş yapacaklarını kaydetti. DİTİB yetkilileri de konuya ilişkin incelemelerin ardından gerekli işlemleri başlatacaklarını bildirdi.

FETÖ darbe girişimi sonrasında Fransa’da FETÖ kontrolünde bulunan kuruluşlardan kopuşlar yaşandığı gözlenirken, görüşülen aileler de kayıtlarını bu okullardan sildirmeye başladı. Daha önce bu okullardan çocuklarını almış olan vatandaşlar ise kendilerini artık rahat bırakmalarını söylediklerini, çocuklarının başka okullarda eğitimlerine devam etmesini istediklerini belirtiyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *