» 
»
 

Fransa'daki huzur evinde 13 kişi gripten öldü

Fransa'da bulunan bir huzur evinde grip salgınından kaynaklı olarak 13 kişi hayatını kaybetti. Salgına karşı uygulanan aşıların etkisi konusunda da şüpheler gündeme geldi.

Fransa genelinde 290 huzurevi ve 74 klinik ile faaliyette olan Korian Huzurevlerinin Lyon kentindeki şubesinde, son iki hafta içerisinde grip salgınından dolayı 13 kişi yaşamını yitirdi. Ölen kişilerin arasında 6 kişinin grip aşısı olması, aşının etkili olup olmadığı konusunda tartışmalara neden oldu.

Lyon Capitale gazetesinde yer alan habere göre, huzurevinde 102 kişinin kaldığı ve 41 kişinin grip salgınına karşı aşı olduğu, ancak bazı yaşlıların ve ailelerin grip aşısını reddettiği belirtildi. Birçok yaşlının ise aşı olmayı engelleyen hastalık ya da patolojik problemlerinin olmasından dolayı aşı olmadığı ifade edildi.

Korian Huzurevleri Tıbbi Destek Direktörü Paul Emile Hay'ın gazeteye verdikleri haberde, aşı olan 41 kişiden 6'sının hayatını kaybeden 13 kişinin arasında yer aldığı aktarıldı. 3 Ekim'de başlatılan aşı kampanyasının 21 Aralık'ta sonlandırıldığının altı çizilerek, salgının tüm Fransa gibi huzurevinde de yayılmaya başladığını ve bu şartlarda aşıya devam etmenin bir etkisinin olmayacağının düşünüldüğü belirtildi.

Fransa Halk Sağlığında görevli uzman Doktor Daniel Levy-Bruhl, grip aşısının salgına karşı etkili olmasından dolayı günlük bir zamana ihtiyaç olduğunu söyledi. Huzurevindeki yaşlıların aşılarını çok daha önceden olmalarına rağmen ölmeleri ise kullanılan aşının etkili olup olmadığı sorusunu gündeme getirdi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *