» 
 

Galata Köprüsü’nün hazin sonu!

İstanbul’un tarihi yapılarından olan ve yaklaşık 80 yıldır Haliç’te hizmet veren Galata köprüsü zaman yıllar içerisinde aldığı hasarlardan dolayı bulunduğu yerden kaldırıldı.

Bir zamanlar Haliç'in iki yakasını birbirine bağlayan Galata Köprüsü Haliç'in suyun akışını bir nebzede olsa engellediği gerekçesi ile geçici bir çözüm olarak köprünün orta kısmı açılmış ve açık bir şekilde bekletilmekteydi. Son olarak köprüye ait yüzer dubaları da kaldırılınca, eski Galata Köprüsü Haliç’e tamamen veda etmiş oldu…

Köprü 16 Mayıs 1992'de Alt katındaki bir lokantada çıkan yangın sonrası ağır hasar almış, zarar gören kısımların tamirinin tamamlanmasının ardından köprü Ayvansaray - Hasköy arasına yerleştirilerek bir süre daha kullanılmıştı. Ancak 7 Ekim 2012 tarihinde, Haliç'e Eyüp arasındaki vapur geçişlerini engellediği ve Haliç'in temizliğini zorlaştırdığı gerekçesiyle tekrar yaya ve araç trafiğine kapatılan köprünün tamamen kaldırılacağı açıklanmıştı.

İstanbul’un fethi sırasında, Fatih Sultan Mehmet tarafından da Haliç’ e bir köprü yaptırılmıştır. Ayvansaray ile Kasımpaşa arasında yapılan bu köprü için, dev fıçılar ve demirler kullanılmıştır. Bu köprü, İstanbul ele geçirildikten hemen sonra, askerlerin ulaşımına tahsis edilmiştir.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *