Galaxy Note 7'nin patlama nedeni ortaya çıktı!

Teknoloji devi Samsung'da büyük bir krize neden olan Galaxy Note 7'nin patlama nedeni ile ilgili ilk ciddi rapor ortaya çıktı.

Aylarca teknolojinin gündeminden düşmeyen Samsung'un Galaxy Note 7 modelindeki batarya problemi ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Piyasaya sürüldükten kısa bir süre sonra patlak veren Galaxy Note 7'nin bataryasının ısınma ve ardından da alev alma sorunu ile ilgili cihazlar geri çağrılmıştı. Bu ay içerisinde de cihaz üzerinde yapılan araştırmalar neticesinde net bir açıklama yapılacağı açıklanmıştı. Ancak cihazın neden patladığa dair yapılan başka bir araştırmanın sonuçları ortaya çıktı.

Instrumental adlı mühendislik araçları üreten firma, geniş kapsamlı bir şekilde Galaxy Note 7 üzerinde araştırma yaptı. Telefonun asıl probleminin doğrudan batarya ile ilişkili olmadığı iddia edildi. Buna göre cihazın patlaması ve alev almasına sebep olan şeyin cihazın agrasif iç tasarım anlayışı olduğunu ortaya koydu. Yapılan analizler sonrasında ise firma, telefondaki tasarımın normal işlemler süresince bataryayı sıkıştırabilecek bir yapıda olması üzerinde duruyor.

Öte yandan Galaxy Note 7'nin bataryasının lityum kobalt oksit ile yapışmış pozitif bir katman, grafitten yapılmış negatif katman ve polimerden yapılmış iki adet elektrolite ayırıcı katmanlar içeren düzleştirilmiş jöleli rulo olduğu ifade ediliyor. Bu katmanlar ise birbirine temas ettiğinde patlak veriyor ya da alev alıyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *