» 
»
 

Gazlı içeceklerin zararları nelerdir? Neden zararlıdır?

Çoğu kişinin hayatında vazgeçilmez olan gazlı içeceklerin zararlarını araştıran uzmanlar, bağımlılık yaratan bu içeceklerin birçok hastalığa davetiye çıkardığını ve geri dönüşümü olmayan hastalıklara yol açtığını bildirdi. Gazlı içecekler neden zararlıdır? İşte detaylar...

İçerken tadına doyamadığınız gazlı içecekler aslında pek çok hastalığa davetiye çıkarıyor. Zararlı olduğu bilindiği üzere tüketilmeye devam eden kola ve diğer gazlı içecekler diğer ülkelerde olduğu gibi Türkiye'de de bağımlılık yaratıyor. uzmanlar tarafından yapılan bir araştırmaya göre, insanlar resmen su yerine bu içecekleri tüketiyor.

Gün aşırı tüketilen bu içecekleri bırakmaya başladıkları ilk günlerde ise korkunç mide krampları ve titreme problemi yaşıyorlar. Ayrıca ruhsal olarak da bozukluklar meydana geliyor. Kişilerede sinirlilik hali ve uykusuzluklar görülüyor. Öncelikle karaciğerde hasara yol açan gazlı içecekler vücutta yağ biriktirir. Böbrek taşlarının ve böbrek hastalıklarının oluşumuna neden olur. Dişleri çürütüyor ve reflü oluşumuna da yol açıyor.

Gazlı içecek içerisindeki asit ve gaz bileşimi, midenin daha da büyümesine neden olur. Mideden kolay kolay atılmadığı için mide yapısını bozar. Kola içen kişilerde açlık hissi daha çok görülür. Sigara ve alkol bağımlılığı ile eş değerdir. İnsan dilinin ön kısmında bulunan dört tip kimyasal alıcı vardır.

Acı, şekerli, tuzlu ve ekşi. Fakat hem asitli hem de asitli olanbu içecekler vücuda fazla insülin salgılatıyor. Bunun sonucunda ise karın bölgesinde yağlanma meydana geliyor. Karın kaslarını baskılıyor ve ödemlerin oluşuma neden oluyor. Kemiklerin erken yaşlanmasına ve erimesine neden olduğu gibi kemiklerden de kalsiyumu çekiyor.

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *