» 
»
 

GDO ve tarım ilaçlı besinler kanser yapıyor!

Son dönemlerde meme kanseri, tiroit ve lenfoma hastalıklarında patlama görülüyor. GDO'lu gıdalar ile tarım ilaçlarının kansere neden olduğu belirtiliyor. Öte yandan yumurta ve piliç gibi yeme dayalı ürünlerin de hastalığı tetikliyor.

Meme kanseri, kadınların yakalandığı kanser türlerinde ilk sırayı alıyor. Kanserin son dönemlerde bu denli artmasına GDO'lu besinler ve tarım ilaçlarının neden olduğunu belirten uzmanlar, özellikle besklenme faktörlerinin kanser üzerindeki etkisini vurguluyor. Meme kanserine yakalanma riskini düşürmek için ilk olarak beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi gerekiyor.

Türkiye'de yılda yaklaşık 20 bin kadında meme kanseri teşhisi konuluyor. En büyük sorun gıdalarda miktarı bilinmeyen GDO'lar ve tarım ilaçları. Yasaklanmasına rağmen birçok üretici tarım ilaçlarını kullanmaya devam ediyor. Aşırı işlemlerden geçen yoğurt ve süt gibi gıdalar, piliç ile yumurta gibi yeme dayalı et üretimleri kanser hastalığını büyük ölçüde tetikliyor.

Kansere yakalanma riskini azaltmak için, ahududu, böğürtlen, çilek, dut, yaban mersini, kiraz, kızılcık, üzüm gibi üzümsü meyvelerin sıklıkla tüketilmesi gerekiyor. Öte yandan enginar, pırasa, kereviz, soğan, kuşkonmaz, sarımsak, yer elması, muz, buğday kepeği, hindiba, tam tahıllı ürünler ve kuru baklagiller gibi probiyotikli besinler de kanserden koruyucu etkisine sahip besinlerdir. Balığın içerisindeki Omega-3 yap asitleri, kanser hücrelerinin oluşumunu geciktiriyor.

Meme kanserinden korunmak isteyenlerin ise hergün kabuklu yemiş tüketilmesi gerektiği belirtiliyor.Yeşil çay,bol miktarda C vitamini kaynağı olan limon ile birlikte tüketildiğinde vücuttaki fazla suyu atıyor ve meme kanserine karşı koruyucu özelliği kazanıyor. Doğal, evde yapılmış kefir de meme kanseri riskini yüzde 55 oranda azaltıyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *