» 
»
 

Gebelik için ideal yaş geçirilmemeli

Çocuk sahibi olmak isteyen bayanlarda yaşın ilerlemesi bazı sorunları da beraberinde getiriyor. Prof. Dr. Yılmaz Şahin geciktirilmiş gebelik ile ilgili bilgiler verdi.

Kadınlarda 35 yaş sonrası yumurtalıklarda azalan yumurta sayısına ve yumurtanın kalitesinin düşmesine bağlı olarak gebe kalma şansının azaldığını belirten Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yılmaz Şahin, gebelikte ideal yaşı günümüzde 25-35 olarak açıkladı. Eskiden 21-29 olarak görülen ideal doğum yaşının bugün 25-35 arasında olduğuna dikkat çeken Şahin, 35 yaşından sonra kadınların gebe kalma şansının azaldığını, 40 yaşından sonra çok düştüğünü, 45'inden sonrası için ise olmayacağını değerlendirdiklerini belirtti.

İleri yaşlarda gebelik meydana geldiğinde düşük riskinin yüzde 40-50 oranında olduğunu kaydeden Şahin, çocuk sayısının erken yaşta tamamlanması gerektiğini belirtti. Şahin, evlendikten sonra kariyer, maddi durumda iyileşme gibi nedenlerle yaşın ilerlediğini ve gebeliğin geciktiğini ifade ederek günümüzde çocuk özlemi duyan ve bu nedenlerle gebe kalamayan pek çok kadınla karşılaştıklarını dile getirdi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *