» 
»
 

Gebelikte diş problemleri erken doğumu tetikliyor

Uzmanlar, gebelik öncesi tedavisi yapılmamış ciddi diş eti problemleri olan hamilelerde düşük ve erken doğum riski artıyor.

Gebelik öncesi tedavisi edilmemiş ciddi diş eti rahatsızlıkları olan hamilelerde erken doğum ve düşük riski artabiliyor. Gebeliğin ilk dönemlerinde görülen kusma problemleri, ağız içinde asidik bir ortam oluşturduğundan dişlerde hassasiyete, aşınmaya ve çürüklere neden olmaktadır. Özellikle de kusmanın ardından dişlerin fırçalanması aşınma hassasiyetini artırmaktadır. Kusmanın sonrasında ağız bol su ile çalkalanmalı ve dişler bir süre sonra fırçalanmalıdır.

Hamilelik döneminde tükürüğün de daha asidik özellikler göstermektedir. Doğru ağız bakımı ile oluşabilecek çürüklerin engellenebilir. Anne adayı, ağız bakımını gebelik öncesinde düzene oturtmuş olması önem taşımaktadır. Diş eti problemi ile diş etleri kanayan ve hassasiyet oluşan gebelerin dişlerini fırçalamaktan kaçınmaması gerekir. Ağız hijyeni yeterli derecede sağlanmadığı durumda dişte çürükler gelişebilir. Beslenme alışkanlıkları ve asitli, şekerli gıdaların sık tüketiminin diş çürüklerini oluşturma riski artmaktadır.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *